Yıldızlararası(Interstaller) Film İncelemesi

2 dakika


Hiç büyük bir fedakarlık yapmak zorunda kaldınız mı? İşte böyle büyük bir fedakarlık hikayesi izlediğimiz Yıldızlararası filminde; Matthew McConaughey, Jessica Chastai ve Anne Hathaway gibi başarılı oyuncular rol alıyor. Yönetmen koltuğunda ise; Kara Şövalye, Başlangıç ve Prestij gibi birçok kült yapımda imzası bulunan Christopher Nolan oturuyor. Yönetmen bilim kurgu, dram türündeki bu film ile 2015 Empire En İyi Yönetmen Ödülünü alarak başarısına başarı katmış. Filmine ise; En İyi Görsel Efekt Oscar’ı, Empire En İyi Film Ödülü ve IMDb sitesinde 8,5 puan verilmiştir.

 

Yıldızlararası(Interstaller) Filmi Konusu

 

Dünya genelinde bir zararlı nedeniyle tarımsal üretim oldukça azalmıştır. Uzun zaman önce NASA‘da pilotluk yapan Cooper ise artık ailesi ile çiftçilik yapmaktadır. Annelerinin ölümünden sonra çocuklarına hem annelik hem babalık yapan Cooper, özellikle kızı Murphy’e çok düşkündür. Günlerden bir gün oğlu Tom ve kızı Murphy ile yaptıkları bir kamyonet gezisinde, artık görevde olmayan ve yıllardır atmosferde dolaşan bir hava aracı görürler. Cooper’ın bilgi ve becerisi ile hava aracının sistemine girerek yere indirirler. Her şeyin başlangıcı olması gereken bu sahne, bize bir şeylerin yanlış gittiğini gösterir. Tarımsal üretimin bitme noktasına gelmesi ve yaşanan kıtlık sebebiyle, hava ve uzay çalışmaları durdurulmuştur. Eskiden önemli görevlerde yer alan hava aracı, artık Cooper’ın tarlasında enerji kaynağı olarak kullanılacaktır.

interstellar
interstellar

 

Dünya’nın üzerindeki kasvetli hava sürerken, bitkiler yavaş yavaş ölmekte; toz fırtınaları ile gezegenimiz yaşanmaz hale gelmektedir. Bir gün Murphy, evlerinin üst katında olağan dışı bir durum fark eder. Kitaplıkta bulunan bazı kitaplar hareket etmekte ve sanki bazı mesajlar vermeye çalışmaktadır. Başta babası tarafından ciddiye alınmayan küçük kız, olayları çözer ve hayalet sandığı bu olağanüstü şeyin mors alfabesi ile bir takım rakamlar yazdığını görür. Rakamların bir çeşit koordinat olduğunu fark eden Cooper bu olay karşısında daha fazla kayıtsız kalamaz. Kızıyla birlikte bu yazılı koordinatlara doğru yola çıkar. Yolun sonunda izinsiz bir şekilde girdikleri gizli bölgede, NASA’nın güvenlik ekibi tarafından göz altına alınırlar. Olayların arkasındaki sır perdesi yavaş yavaş aralanır. Tesiste bulunan uzay ekibi Cooper ile görüşür ve tüm bunların bir rastlantı olamayacağı konusunda hemfikir olurlar.

 

Cooper hayatının en büyük yol ayrımıyla karşı karşıyadır. Uzay ekibi tarafından eski bir pilot olması sebebiyle kendisine teklif edilen görev; bütün insanlığı kurtarma anlamı taşımaktadır. Diğer yandan bu göreve çıkması halinde, bir daha geri dönememe ihtimali vardır. Çocuklarını, ölen bir gezegende bir başlarına bırakma fikri Cooper’a engel olmaktadır. Acaba Cooper insanlığın kurtuluşu için büyük bir fedakarlık mı yapacak yoksa kendi çocuklarıyla geçireceği uzun yılları mı seçecektir? 169 dakikalık bu uzay serüvenine ortak olmak ve hikayenin devamı hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz, bilim kurgu ve dram türündeki bu filmi kesinlikle izlemelisiniz. İyi seyirler…


Onay Keleş
Uzun yıllardır internet projeleri yöneten yazar; wordpress, teknoloji, dizi ve internet kategorileri ile ilgili içerik üretmektedir.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant implant veneers Gülüş Estetiği Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Replika Saat | Rolex Saat