Yakın tarihin en ünlü beş bilgisayar korsanı

1 dakika


Telefon şirketlerine sızandan tutunda, papayı telefonla arayan ve büyük yazılım firmaların kadrosuna kendini ekleyene kadar yakın tarihin en ünlü beş bilgisayar korsanı.

1-) Kevin Mitnick

Kendine özgü ‘hacker posteri’ adlı lakabıyla; Nokia, Fujitsu ve Motorola gibi dünyanın en iyi teknoloji ve telekomünikasyon şirketlerinin bilgisayar sistemlerine girdiği iddia ediliyor. FBI tarafından kamuoyuna açıklanmasının ardından Mitnick, 1995 yılında birkaç suçlamayı itiraf ettikten sonra beş yıl hapis cezasına çarptırıldı. 2000 yılında şartlı tahliyeyle serbest bırakıldı. Bu ise bir bilgisayar güvenlik danışmanlığı görevini yürütüyor. Korsanlık faaliyetlerini “korsanlık” olarak nitelendirmedi ve onlara “sosyal mühendislik” adını verdi.

2-) Kevin Poulson

Poulson ilk olarak Los Angeles radyo istasyonu KIIS-FM’in telefon hatlarına korsan olarak giriş sağladı ve  Porsche ödülünün verildiği bir yarışmanın galibi oldu. Hacker takma adı Dark Dante olan Hacker, eski bir Sarı Sayfa eskort telefon numaralarını işletti. Yetkililer, federal bir soruşturma veri tabanına girdikten sonra Poulson’u ciddi şekilde takip etmeye başladılar. Poulson, ABD televizyonunda çözümsüz bir kaçak olarak bile tanımlandı. Bir süre yakalanan ve hapise giren Poulson, hapisten çıkmasından bu yana kendini gazeteci olarak adlandırdı.

3-) Adrian Lamo

Adrian Lamo; kahve dükkânlarını, kütüphaneleri ve internet kafeleri bilgisayar korsanlığı için kullandığından dolayı ‘evsiz hacker’ olarak adlandırıldı . Yasadışı faaliyetlerinin çoğu, bilgisayar ağlarına girmeyi ve daha sonra bunları sahip oldukları şirketlere yönelik güvenlik açıklarını bildirmeyi içeriyordu. Lamo’nun şöhreti, New York Times’ın intranetine girdiğinde ve ismini uzman veritabanına eklediğinde duyuldu. Bunların yanısıra yüksek profilli konuların gizli ayrıntılarına erişmek için LexisNexis hesabını kullanmıştır. Lamo şu anda bir gazeteci olarak çalışıyor.

4-) Stephen Wozniak

Apple’ın kurucularından olan Stephen “Woz” Wozniak, ‘white-hat’ hacking kariyeri, telefon sistemlerine sızarak başladı. California Üniversitesi’ndeyken arkadaşlarına uzun süre telefon görüşmeleri yapmalarına izin veren ‘mavi kutular’ denen cihazlar yaptı. Wozniak’ın, Papa’yı aramak için böyle bir cihaz kullandığı iddia edildi. Daha sonra bir bilgisayar fikri üzerine çalışmaya başladıktan sonra üniversiteden ayrıldı ve Apple Computer’ı arkadaşı Steve Jobs’la beraber oluşturdu.

5-) Loyd Blankenship

Mentor olarak da bilinen Blankenship, 1980’lerde bir hacker elit grubunun üyesiydi. Özellikle Aldatmacanın Efendileri’ne karşı mücadele eden aktif bir Hacker’dı. 1986’da tutuklandıktan sonra yazdığı Hacker Manifestosu (Hacker Vicdanı) kitabı ile şöhret sahibi oldu.


Onay Keleş
Uzun yıllardır internet projeleri yöneten yazar; wordpress, teknoloji, dizi ve internet kategorileri ile ilgili içerik üretmektedir.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant implant veneers Gülüş Estetiği Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Replika Saat | Rolex Saat