WordPress tabanlı kişisel blog sitesi nasıl kurulur?

3 dakika


Kişisel blog ve internet sitesi yazılımları arasında en yaygın olarak kullanılan ve ücretsiz sunulan WordPress ile kişisel blog sitesi nasıl kurulur? Sorusunun detaylı cevabı burada!

İlk olarak yazımızda bahsedeceğimiz başlıkları şöyledir; Domain ve Hosting,  Uygun fiyatlı domain ve hosting almak WordPress tabanlı kişisel blog kurmak, kişisel blog siteniz için ücretsiz tema kaynakları, kişisel blog siteniz için yaygın kullanılan eklentiler gibi konuları ele alacağız.

Yazımız sürekli güncel olacaktır. Soru ve sorularınızı, eleştirilerinizi ve isteklerinizi yorum olarak yapabilirsiniz.

İlk olarak ve mutlaka yapmanız gereken tek şey; Amaç ve Plan!

Kişisel blog sitesi kurmadan önce amacınızı ve planınızı belirleyiniz. Amacınız para kazanmak mı ? Yoksa ilgilendiğiniz alanlarla ilgili içerikler üretip paylaşmak mı ? Bu soruları iyi düşünün ve  cevabını verdiğiniz alandan devam edin.

Kişisel blog sitesi açma niyeti içindeyseniz ve derdiniz para kazanmak ise niche ( çok az bilinen ve aranan konular ) üzerine düşünerek açınız. Adsense ve google odaklı kelime analizleri yaparak site fikrini belirleyiniz.  Amacınız ilgilendiğiniz alanlar ile ilgil içerikle üretip paylaşmak ise özgün içerikleri üretmeye özen gösteriniz. Araştırarak ve düşünerek içerikler yazınız.

Amaç ve plan belirlenmeden açılan kişisel blog siteleri ve ya diğer alternatif siteler genellikle büyük hüsran ile kapatılıyor. Neden mi? Yeni içerik üretememek, konu hakkında bilgi sahibi olmamak, girdiği sektör içinde büyük firmaların gölgesinde kalmak gibi sorunlarla karşılaşacaksınız.

Alan adı ( domain ) ve hosting nedir ve alabileceğiniz yerler nelerdir?

Alan adını teknik anlatmayacağım. Bu yazıyı okuyorsanız. otekiadam.com’un alan adı ve domain olduğunu biliyorsunuzdur. Ancak hosting daha az bildiği için şöyle ifade edeceğim. Hazırladığımız içeriklerin tüm dünya tarafından görülebilmesi için kendimize ait bir alan olması gerekir. Bu alan’a hosting denir.

Kontrol açısında hem alan adınızı hemde hosting paketinizi aynı fırmadan almaya özen gösteriniz. Ancak uygun fiyatlarve kalite arayanlar için Godaddy firması alan adı için uygun fiyatlar vermektedir. Özellikle 4-5 TL gibi rakamlarla .com domaini alabilirsiniz. Hosting için size tavsiye edeceğim firma Veridyen! Kısa sürede destek vermeleri, uygun fiyatları ve süreki sorun çıkmayan teknik yapıları açısında harika bir firma mutlaka kullanın! WordPress tabanlı kişisel blog sitesi kuracağımız için bu firmadan ve ya başka firmalarda WordPress Hosting almaya özen gösteriniz.

WordPress tabanlı kişisel blog sitesi kurmak

 

WordPress tabanlı kişisel blog sitesi kurmak için benim kullanacağım domain ve hosting hizmetlerini Veridyen firmasından alacağım. Belirlediğiniz alan adını aratın. Duruma göre ilk .com ve .net almaya özen gösterinizi. .org ise diğer domainlerin alınmış olmasından sonra tercih ediniz.

kişisel blog kurmak
kişisel blog kurmak

Alan adını seçtikten sonra WordPress Hosting alınız. Diğer hosting türlerini de alabilirsiniz. Ama İlk defa wordpress tabanlı kişisel blog sitesi kuracaklar için WordPress Hosting en ideal olandır. Kolayca kurulum yapabilirsiniz. WordPress Hosting alırken ücretsiz ssl ve ya ssl hizmetini satın almanızı da tavsiye ederim. Ben Veridyen firmasında wordpress hosting alacağım için SSL hizmeti ücretsiz olarak gelecek.

wordpress hosting
wordpress hosting

WordPress Hosting ile hosting firması wordpress kurulumu tek tıkla yapabiliyor. Firma yaptığı zaman http://sizinalanadniz.com/.net/.org yerine https://sizinalanadiniz.com/.net/.org olarak kurmasına özen gösteriniz. Bunu nasıl yapacağınıza gelirsek. Ödeme yaptıktan sonra gelen ekran kısmında siz seçebiliyorsunuz. Aynı zamanda WordPress kişisel blog siteniz için admin bilgilerini ve ftp bilgilerinizi girebiliyorsunuz.

Neden böyle bir işlem yaptık sorunuza gelirsek! Google arama kriteleri artık SSL hizmeti almış internet sitelerini arama sıralamaların öne çıkarıyor.

 


Onay Keleş
Uzun yıllardır internet projeleri yöneten yazar; wordpress, teknoloji, dizi ve internet kategorileri ile ilgili içerik üretmektedir.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant implant veneers Gülüş Estetiği Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Replika Saat | Rolex Saat