Tüm Zamanların En İyi 10 Bilim Adamı ve İcatları

1 dakika


Günümüzde bilim gelişmiş ve çevreyi, insanı ve dünyayı anlamamıza ve anlatmamıza olanak sağlıyorsa bu da tarihteki önemli bilim adamları ve onların icatlarının oluşturduğu birikim sayesindedir.

1-) Sir İsaac Newton (1642–1726)

Newton, matematik, optik, fizik ve astronomi dahil olmak üzere bir dizi konuda araştırmalar yapan bir bilim adamıydı. 1687 yılında yayınlanan,  yerçekimi kanununu ve hareket yasalarını açıklayan klasik mekaniğin temelini oluşturdu.

2-) Louis Pasteur (1822-1895)

Pasteur; kuduz, şarbon ve diğer bulaşıcı hastalıklar için tedavi geliştiren ve tıp bilimlerinin ilerlemesine büyük katkı sağlayan bir bilim adamıydı. Süt içmeyi daha güvenli hale getirmek için pastörizasyon işlemini icat etti ve birçok insanın hayatını kurtardı diyebiliriz.

3-) Galileo (1564–1642)
İlk modern teleskoplardan birini bulan Galileo, dünyamızı devrimleştirdi, Dünya’nın Güneş’in etrafında döndüğünü ve başka bir yöne doğru dönmediğini kanıtladı.

4-) Marie Curie (1867–1934)

Polonyalı fizikçi ve kimyacı. Keşfedilen radyasyon ve X-ışınının alanında uygulanmasına yardımcı oldu. Hem Kimya hem de Fizik’te Nobel Ödülü’nü kazandı.

5-) Albert Einstein(1879–1955)

Genel fizik kuramı ile modern fiziği devirdi. Kuantum Teorisinin temelini oluşturan Fotoelektrik etkiyi keşfettiği için Fizikte Nobel Ödülü’nü (1921) kazandı.

6-) Charles Darwin (1809-1882)

Darwin, evrim teorisini inançsızlık ve şüpheciliğe rağmen geliştirdi. 20 yıl boyunca kanıt topladı ve Türlerin Kökeni Üzerine(1859) adlı sonuçlarını yayınladı.

7-) Otto Hahn(1879–1968)
Radyoaktif elementler ve nükleer izomerizmi keşfetti ve ardından 1944’te Nobel Kimya Ödülü’nü aldı.

😎 Nikola Tesla (1856–1943)
Tesla elektromanyetizma ve AC akımı üzerinde çalıştı. Elektrikten radyo iletimine kadar birçok patentle kredilendirilmiş ve modern elektriğin geliştirilmesinde kilit rol oynamıştır.

9-) James Clerk Maxwell (1831–1879)
Maxwell, elektromanyetizmayı anlamada büyük adımlar attı. Elektrik ve kinetik alanındaki araştırmaları, kuantum fiziğinin temelini oluşturdu.

10-) Aristoteles
Botanik, zooloji, fizik, astronomi, kimya, meteoroloji ve geometri dahil olmak üzere doğa bilimlerinde pek çok  araştırma yapan büyük bir Yunan bilim adamıdır.


Onay Keleş
Uzun yıllardır internet projeleri yöneten yazar; wordpress, teknoloji, dizi ve internet kategorileri ile ilgili içerik üretmektedir.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Galileo aynı zamanda oldukça zeki bir adam. Dünya geoittir dediğinde bunu mahkmeye çıkarıyorlar. Adam da tamam sizsiniz dünya düz özür dilerim kardeşim diyip idamdan kurtuluyor

  2. Keşke Einstein’ın zekasının başka örnekleri de olsa. Onun yerine ne yazıkki dünyamızda onun icatlarını kötüye kullananlar var çoğunlukla

  3. Bana kalırsa Aristoteles yaşadığı döneme göre her alandaki çıkarımlarıyla çok özel bir insan. Bu buluşları daha çok yaşanılan dönem koşullarına göre değerlendirmek gerekiyor.

implant implant veneers Gülüş Estetiği Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Replika Saat | Rolex Saat