Sizi başka dünyalara götürecek en iyi bilim kurgu dizileri

3 dakika


Hem yabancı dizi hem de bilim kurgu severler için en iyi bilim kurgu dizileri listemiz burada!

1- Altared Carbon (IMDB – 8,2)

Netflix’in yaptığı en güzel bilim kurgu dizilerinden biridir yani bana göre öyle. Çook uzak bir gelecekte bizim veya torunlarımızın göremiyeceği kadar uzak bir gelicekte geçiyor. Bu uzak gelecekte insanlar istedikleri gibi beden değiştirmeyi bulmuşlar şuanda bu yazıyı okurken bile bir kişi bedenini değiştirdi. Yaşantılarımızın bulunduğu hafızalarımızın yedeklemenin yöntemi bulunmuş, herkesin hafızası boyunlarında bulunan küçük bir çipte depolanıyor, böylelikle beden ölse bile bu çip sayesinde istedikleri beden ile tekrar yaşantılarını sürdürebiliyorlar. Tabi insanları çipten vurursanız hayatları son buluyor.

altered carbon
altered carbon

2- Battlestar Galactica (IMDB 8,7)

İnsanlar Cylon adını verdikleri robotlar üretmeye başlarlar, robotlar birgün akıllanarak insanlara baş kaldırırlar. Bu baş kaldırmalarının sonucunda bizimde teknolojinin gelişmesiyle beklediğimiz olay olan insan v.s robot savaşları çıkar. Tabiki de insanlar robotları halt eder ve robotlar uzayın başka bir bölümüne göç eder. Bu göçün sonucunda robotlar ve insanlar arasında bir anlatşma yapılır. Uzun bir zaman geçtikten sonra insanlar robotların geri gelmiyeceklerini düşünürler ve tam bu anda sinsi robotlar insanların yaşadıkları 12 koloniye saldırırlar. Tam bir soykırım olur, 12 kolonide milyarlarca kayıp olur ve bu kayıpların sonunda sadece 50 bin insan kalır. Bu 50 bin kişi sığınmak için 13. kavimi ve kutsal yazıtlarda bahsedilen gezegen olan dünyayı ararlar.

Battlestar Galactica
Battlestar Galactica

3- Person of Interest (IMDB 8,4)

Biliyorum robotlardan sıkıldınız ama bu yazı son bir robot yazısı bundan bir sonraki dizi robotlarla alakalı değildir 🙂  . Dahi bir adam gerçek bir yapay zekayı icat eder, yapay zekaya hayatı yavaş yavaş öğretir. Bu yapay zeka çok akıllanınca baş kaldıramaz öncekiler gibi malesef çünki dahi adam korkar ve yapay zekayı resetler. Bu sürede 11 Eylül saldırıları yaşanır. Bu saldırıdan sonra gözetleme servisi istiyen Amerika hükümetine’de yapay zeka verir. Ancak dahi adamımız kötüye kullanımdan korktuğu için, yapay zekayı istiyenin istediğini gözetliyebileceği şekilde yapmaz. Tüm kameraları izliyebilir, insanların telefonlarını dinliyebilir ve duyduğu veya kamerada gördüğü kötü durumları haber verir. Ancak bu yapay zeka sayesinde bir sorun ortaya çıkar ve hikaye burada başlar.

Person of Interest
Person of Interest

4- The 100 (IMDB – 7,8)

Dünyadaki büyük devletlerin nükleer savaşlarının sonucunda dünya yaşanmaz bir hale gelir, ve sadece 1000 kişi dünyadan ayrılıp Ark isimli uzay gemisine kaçabilmiştir. Nükleer savaş sonrası dünyada radyasyon tavan yapmıştır. Dizimizin konusu savaştan sonra 100 yılda geçmektedir. 1000 kişinin yaşadığı bu Ark gemisinde yiyecek oksijen v.b kaynaklar kısıtlıdır bundan sebeple çok katı kurallar ile yönetilmektedir. Kurallara uymuyan kişi reşit ise direk idam edilir, eğer reşit değil ise reşit olduğu gün beklenir ve o zaman idam edilir. Ayrıca bu Ark uzay gemisinde kaynaklar kısıtlı olduğu için birden fazla çocuk yapmakta yasaktır. Eğer bir kadın 2. defa hamile kalırsa bu çocuğa kesinlikle kürtaj yapılır. Gemide bir kaza sonrasında kaynaklar neredeyse tükenmiştir buna çare olarakta hapiste bulunan 100 çocuğun Dünya’ya gönderilmesine,  dünyada 100 yıl sonra yaşama imkanın olup olmadığına bakılması istenir. Çocuklar bellir bir süre sonra bir gemiyle dünyaya gönderilirler ve burada hikaye başlar.

The 100
The 100

5- Westworld (IMDB – 8,9)

Issız bir çölün ortasına tamamen yapay bir kasaba kurulur ve bu kasabaya sadece insandan neredeyse hiç farkı olmuyan Androidlerle doldurulur. Her androide bir hafıza, geçmiş ve hikaye verilir. Zengin insanlar bu kasabaya zevk için gelirler. Bu Androdilere istedikleri herşeyi yaparlar, tecavüz ederler, öldürürler canları ne isterlerse yaparlar. Zenginler gittikten sonra kasaba sıfırlanır ilk baştaki haline döndürülür, başka bir deyişle herşey yeniden başlar. Fakat bu işleyiş Androidlerin başkaldırmasıyla son bulur.

Westworld
Westworld

Onay Keleş
Uzun yıllardır internet projeleri yöneten yazar; wordpress, teknoloji, dizi ve internet kategorileri ile ilgili içerik üretmektedir.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Gayet yeterli ve en iyi diziler bir arada toplanmış. Ben Altared Carbon’u izlememiştim. Hemen izlemeye başlıyorum. Teşekkürler.

implant implant veneers Gülüş Estetiği Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Replika Saat | Rolex Saat