Şimdiye kadar en çok izlenen yabancı diziler ve sıralaması

30 dakika


Yabancı dizi severler ve yeni dizi önerileri arayanlar için bu yazımız harika bir kaynak olacak. Bu yazımızda en çok izlenen yabancı dizileri sıralayacağız. Diziler hakkında kısa açıklamalarımız olacaktır. Bu listeleme şeklinde dizilerin sıraları bir gerçeklik ifade etmiyor.

Sadece bana göre en çok izlenen yabancı diziler olarak kendimce ve araştırmalarım sonucunda ortaya çıkmış bir sıralamadır.

#50 – The Sopranos

En çok izlenen diziler - The Sopranos
En çok izlenen diziler – The Sopranos

Amerikan kültürü ile bezenmiş bir mafya ailesi olan Sopranolar; 2000li yılların başından itibaren hayatımıza girmiştir. Değişik bir yaşam tarzına sahip olan Sopranolar; sadece suç dünyasında faaliyet göstermeleri ile değil aynı zamanda da aile içerisindeki ilişkilerle de bu dizinin genel kurgusunu oluşturmaktadır. İyi bir aile babası olan Tony Soprano; aynı zamanda da suç dünyasına da egemen olmak ve ailesini korumak için de fazlasıyla çaba içerisinde olacaktır. Zaman içerisinde bu tip bir gayret Tony’e ağır gelecek olup; psikiyatra gitmeye başlaması da olayların iyice sarpa sarmasına neden olacak olan bir gelişme olarak tabir edilecektir. Vahşetin sınırsız olduğu bu dizide aynı zamanda Tony Soprano’nun iç dünyasına da giriş yapabilinecektir.

 

#49 – Rome

En çok izlenen yabancı diziler - Rome
En çok izlenen yabancı diziler – Rome

Kült bir dizi olarak sayılabilecek statüde yer alan Rome; Roma İmparatorluğu’nun yavaş yavaş çökme dönemlerine girdiği zamanları ele alan bir yapım olarak dikkat çekiyor. Sezar’ın ölümünden sonra gittikçe zayıf hale gelen Roma içerisinde Sezar’ın güvenini kazanmış olan iki askerin yükselmek için verdiği mücadeleden söz edilmektedir. Bu yükselme çabası içerisinde olan askerler sadece bir hırs uğruna birbirlerine zarar vermek için çaba vermeyecek olup; aynı zamanda da Roma yönetim düzeninin giderek yozlaşmasına da sebep olduğu görülmektedir. Mutlak kontrolü tek kişi altında toplamak için verilen bu uğraş Rome adlı dizinin temel kurgusunu oluşturuyor. İnsanların güç sahibi olmak için ne tür girişimler içerisinde olabileceğini de en iyi şekilde kanıtlayan yapımlar arasında değerlendirilebiliyor.

#48- Battlestar Galactica

Yabancı Diziler – Battlestar Galactica

Uzak bir gelecekte insanlığın yapay zeka ile olan mücadelesinden söz edilen Battlestar Galactica adlı yapım; oldukça etkili bir proje olarak bilinmektedir. Kobol’da yaşayan 12 insan kolonisinin robotlarla olan çatışmalarını içeren bu yapım robot ırkı olan Cylonlarla 40 yıldır verilen bir savaş sonrasını konu edinmektedir. Robotlar ile savaşı bitiren anlaşma imzalanmış olsa dahi ilişkileri geliştirecek olan diplomatik unsurlar hiçbir zaman başlayamamıştır. Uzun süren ateşkes döneminden sonra Cylonların içerisinde olan intikam duygusu yeniden aktif olacak ve gittikçe insan olmaya da başladıkları için daha zorlu bir savaş insanoğlunu bekleyecektir. Tıpkı insan gibi bir fiziksel yapıya sahip olan Cylonlar insanların içerisine sızarak farklı bir savaş stratejisi uygulayacaklardır.

#47- Scrubs

En iyi diziler - Scrubs
En iyi diziler – Scrubs

Sacred Heart Hospital de geçen bir komedi ve dram dizisi olan Scrubs; J.D, Turk ve Elliot’un stajyer olarak girdikleri ve dizi ilerledikten sonraki zamanlarda da uzman birer doktor olduklarını görebilmemizi sağlayan bir kurgu olarak öne çıkmaktadır. Bu genç doktorları fazlasıyla zorlayan Dr. Bob ile beraber her zaman ana karakterlerin yanında olan Dr. Perry Cox da dizinin uzun soluklu karakterleri arasında olmaktadır. Aynı zamanda da J.D’nin baş düşmanı olan temizlikçi de diziye farklı bir hava katan karakterler arasındaki yerini almaktadır. Scrubs adlı dizide aynı zamanda ana karakterlerin kariyerlerinde nasıl yükselebildiklerini ve aralarındaki ilişkileri de görebilmek mümkün olabilmektedir.

#46- Sons of Anarchy

En sevilen diziler - Sons of Anarchy
En sevilen diziler – Sons of Anarchy

Kaliforniya’nın küçük bir kasabasında varlık gösteren motorsiklet çetesinin etrafında şekillenen olayları konu alan Sons of Anarchy; seyircilerden tam not alan bir yapım olarak göze çarpmaktadır. Kendi varlığını korumak için diğer çetelerle mücadele etmek zorunda kalan motorsiklet grubu; öte yandan da kendi bölgelerinde olan suç olaylarına da müdahale edecektir. Uyuşturucu ve suça karşı büyük bir mücadele vererek yasalar doğrultusunda hareket edecek olan bu çete öte yandan da kendi yasa dışı eylemlerini de gerçekleştirmeye devam etmektedir. Aynı zamanda da Sons of Anarchy adlı dizi içerisinde grup dahilinde yer alan yükselme mücadelelerini de sık sık görebilmek mümkün olacaktır. Motorsiklet çetelerinin yaşam tarzlarının başarılı bir biçimde aktarıldığı yapım olan Sons of Anarchy beklentileri karşılayacağına kesin gözüyle bakılan diziler arasına adını yazdırmıştır.

#45- Mad Men

En İyi Yabancı Diziler - Mad Men
En İyi Yabancı Diziler – Mad Men

Ödüllü bir dizi olarak bilinen ve beğeni toplayan Mad Men; 1960lı yılların New York’unda geçen bir hikayeyi kurgulamıştır. Reklam sektörünün zirvesinde olan insanların hayatını konu alan Mad Men; aynı zamanda da sürekli değişen zamana uyum sağlamalarının ne şekilde gerçekleştiğini de gözler önüne seren bir yapım olarak görülmektedir. Reklam sektöründe başarılı olmaya gayret eden çalışanların insan doğasına hakim olmak için yaptıklarına Mad Men ile şahit olmanız mümkün olacaktır. Başarılı bir drama dizisi olarak bilinen Mad Men gerçek ile yalanlar arasında sıkışıp kalmış olan insanların hayatından sürekli bahsederek senaryosunda bu unsura da sık sık yer veren bir proje olarak da seyircilerden büyük oranda beğeni toplamayı başaran bir proje tanımlanmaktadır.

#44- Stargate

Bilim Kurgu Dizileri - Stargate
Bilim Kurgu Dizileri – Stargate

10 sezon boyunca başarılı bir grafik çizen bilimkurgu türündeki Stargate adlı dizi yıldız geçitleri sayesinde tüm galakside keşif yapan bir ekibin yaşadıklarını ve bulduklarını konu alan bir dizi projesi olarak bilinmektedir. Tauri olarak bilinen Dünya ırkı ile yeni yaşam formlarının ilişkilerinin de fazlasıyla işlendiği bir yapım olan Stargate; dost ve düşman klanlar ile Tauri halkının mücadelesine de genel olarak yer vermektedir. Yıldız geçitleri sayesinde farklı farklı gezegenlerde hayat arayan Stargate ekibi zaman zaman başlarını belaya da sokarak farklı bir macera içerisinde olabiliyorlar. Aynı zamanda da Stargate adlı dizi içerisinde bol miktarda Mısır mitolojisine de yer veriliyor. Farklı gezegenlerde olan halklarla başarılı bir biçimde bu antik din dizi izleyicilerine etkin bir şekilde lanse edilebiliyor.

#43-Avatar: The Last Airbender

Avatar The Last Airbender
Avatar The Last Airbender

Ateş, su, toprak ve hava elementlerine hükmetmek için eğitim alan Aang; bir buz kütlesi içerisinde 100 yıl boyunca uykuda kalacaktır. Uykudan uyandığından itibaren Dünya’nın Ateş Ulusu tarafından işgal edildiğini görebilecektir. Avatar The Last Airbender adlı animasyon türündeki dizide Aang; Ateş Ulusu saldırılarını önleyebilmek için tüm elementlerde usta olmak zorunda kalacaktır. Bu konudaki en büyük destekçileri Sokka, Katara ve Toph olacaktır. Öte yandan da sürgün edilmiş Ateş Ulusu prensi olan Zuko ile de zaman zaman mücadele içinde olacak olan Aang için zaman gittikçe daralmaktadır. Avatar The Last Airbender dizisinin tüm bölümlerinde Aang’in macerasını iliklerinize kadar hissedebilecek ve başarılı bir animasyon türündeki projenin tadını çıkarabileceksiniz.

#42- Avatar: Legend of Korra

Avatar: Legend of Korra
Avatar: Legend of Korra

Aang’in maceralarından 70 yıl sonra modern bir dünya düzeni içerisinde Korra’ya Avatar olarak düzeni koruma görevi verildi. Gerekli element eğitimlerini de alan Korra Su Kabilesi’nden ayrıldığı zamanlarda Aang’in kurduğu Cumhuriyet Şehri’ne gittiğinde olaylar kendini gösterecektir. Aang’in oğlu Tenzin kendisini iyi bir biçimde eğitse de Bolin ve Mako ile olan arkadaşlık ilişkileri de Korra’nın düzeni korumasında etkili olacaktır. Eşitlikçi olarak bilinen ve elementlere hükmetme gücü bulunmayan Amon’a karşı ciddi bir mücadele içerisine girecek olan Korra’nın farklı yollar izlemesi gerekmektedir. Aksi takdirde ise Korra Cumhuriyet Şehri halkından hiç beklemediği bir tepkiye karşı karşıya da kalabilme sonucuna tanıklık edecektir. Avatar Legends of Korra adlı animasyon dizisi kapsamında teknoloji ile bütünleşmiş bir dünyada birikimlerin var olma mücadelesini görebilmek de bambaşka bir detay olarak seyirciye aks ettirilecektir.

#41- The Office

The Office
The Office

Bir ofis içerisinde ne tür olaylar dönebileceği konusunda sınırları zorlayan komedi türündeki dizi olan The Office kült yapımlar arasındaki yerini alan projelerden bir tanesidir. Farklı farklı yapılarda olan ofis çalışanlarının hayatlarını ele alan ve birbirleri ile olan ilişkilerini başarılı bir biçimde inceleyen The Office içerisinde orta yolu bulmaya çalışan Micheal adlı bir şefin başrol olduğu bir proje olarak değerlendirilmektedir. Bunun yanında da bıkkın Jim, sosyopat Dwight, kibar resepsiyonist Pam ve isteksiz stajyer Ryan da The Office adlı dizinin diğer temel karakterleri arasında yer almaktadır. Uzun soluklu bir yapım olan The Office; dizi izleyici kitleleri tarafından fazlasıyla beğenilen bir proje olarak da bilinmektedir.

#40 – House of Cards

House of Cards
House of Cards

Dram ögelerini fazlasıyla içerisinde barındıran bir yapım olarak değerlendirilen House of Cards siyasetin ne kadar kirli olduğunu ve kazanmak için neler yapılabileceğini gösteren bir dizi projesi olarak görülmektedir. Güney Carolina’dan seçilmiş bir kongre üyesi olan Frank Underwood’un başından geçenleri ve yaptığı planları uygulama sürecini anlatan bu proje; aynı zamanda da Frank Underwood’un zaman içerisinde siyasi hayatında ne şekilde yükseldiğini de baz alan bir yapım olarak değerlendirilmektedir. Bakan olma amacıyla hareket edecek olan Frank Underwood; amacına ulaşmak için kirli oyunlar içerisine girecek ve istediği sonuçlara ulaşmak adına da tüm gücüyle uğraş içerisinde yer almayı da sürdürecektir.

#39 – Fargo

fargo
fargo

Minnesota’da geçen seri katil olaylarını konu alan bu yapımda her olayın başlangıcından önceki dönemden itibaren ele alınması seyircilerin ilgisini çekecek türdeki bir detay olarak adlandırılmaktadır. Bir seri katil olan Lorne Malvo’nu kaza yaptıktan sonra hastanede tanışacağı Lester Nygaard’ı söyledikleri ile etkilemesi ile olaylar şekil almaya başlayacaktır. Lester sıradan bir aile babası olmaktan yavaş yavaş uzaklaşmaya bu söylemler dahilinde başlayacaktır. İlk cinayetini eşini bir anlık öfke nöbetini geçirerek eşine karşı işleyecek olan Lester; bu süreden sonra da polislerle uğraşmak zorunda da kalacaktır. Malvo ve Lester’in suçlu olduğu ispatlanmaya çalışsa da ana karakterler her defasında bunu engellemeyi başaracaklardır.

#38 -Orphan Black

Orphan Black
Orphan Black

Sarah adıyla kılık değiştiren ana karakter Yetim Black; bulunduğu koşullara adapte olabilmiş bir yetim olarak Orphan Black adlı dizide yer almaktadır. Ancak bu düzenli hayatı bir kadının intiharı ile değişecek ve her şeyi sorgulamaya da başlayacaktır. Ölü kadının yerine geçecek olan Black; her şeyin farkına varmaya başlayacaktır. Kendisi ve etrafında olan çoğu insanın birer klon olduğunu anlayacaktır. Bu klonları teker teker avlayan bir suikastçi olduğunu ve onunla bir mücadele içerisine girmesi gerektiğini de düşünecektir. İnsanlardan hiçbir biçimde ayırt edilemeyen bu klonların neden cinayete kurban gittiklerini de öte yandan öğrenmek durumunda kalacaktır.

#37 -American Horror Story

American Horror Story
American Horror Story

Gerilim, dram ve korku ögelerini fazlasıyla içerisinde barındıran bir yapım olarak dikkatleri üzerine çeken American Horror Story aynı zamanda da her sezon başka bir konuyu ele alması ile adından söz ettiren bir dizi projesidir. İlk sezonunda hayaletlerle dolu bir evi konu alan korku türündeki dizi ikinci sezonunda ise akıl hastanesinde geçmekte olan bir olayı işlemektedir. Üçüncü sezonda ise cadılar meclisini baz alan American Horror Story; sonraki sezonlarda ucubeler sirki, hotel ve Roanoke Kolonisi ve kült adlı sezonları ile yayın hayatını devam ettirdi.

#36 -Pushing Daisies

Pushing Daisies
Pushing Daisies

İnsanları hayata döndürme gücüne sahip olan Ned’in çocukluk aşkı olan Chuck’u hayata döndürmesinden sonraki olanları konu alan romantik türdeki Pushing Daisies adlı yapım; kısa süreli bir yayın hayatına sahip olsa da beğeni toplayan ve farklı kurgusuyla dizi izleyicilerinin ilgisini çekebilen türde bir sinema filmi olarak adından söz ettirmektedir. Pushin Daisies adlı yapım içerisinde Dedektif Emerson ile Ned’in cinayet çözmelerinin yanı sıra Chuck ile Ned’in aşklarına da tanıklık edebilme fırsatı ortaya çıkabiliyor.

 

#35 – The Misfits

İngiliz yapımı farklı bir süper kahraman dizisi olan The Misfits; içerisinde bulundurduğu karakterlerle hiç görülmeyen bir bakış açısıyla kurgulandığını gösteriyor. Komedi ve fantastik ögeleri içerisinde barındıran The Misfits içerisinde yer alan süper kahramanların herhangi bir biçimde kötülerle savaşma gibi bir amaçları da bulunmuyor. Zaten suçlu olan bu süper güçlere sahip karakterler sadece hayatlarına sıradan bir karakter olarak devam etmek istiyor. The Misfits içerisinde yer alan karakterler arasında Alisha dokunduğu insanı tahrik edebiliyor. Simon istediği an görünmez olabilme yetisine sahip olması ile öne çıkıyor. Kelly düşünce okuyabilmesi ile dizide yer alıyor. Curtis ise zamanda geriye gidebiliyor. Son olarak Nathan ise özel gücü olmasına rağmen bunu keşfedememesi ile biliniyor.

 

#34 – House

En çok sevilen yabancı diziler -House
En çok sevilen yabancı diziler -House

Uzman bir doktor olan Gregory House özellikle bulaşıcı hastalıklar konusunda deneyimlidir. DR. House adlı dizinin ana karakteri olan Gregory House; özellikle hastalarını tedavi etme sürecinde yeni yöntemler denemesi ile bilinmektedir. Bu konuda fazlasıyla risk alan Doktor; başarılı sonuçlar alabilmesine rağmen hastane yönetimi tarafından kovulacak ve diğer hastaneler de kendisine pek fazla sıcak bakmayacaktır. Riskli bir biçimde tedavi süreçlerine hastalarını sokmasının yanı sıra Doktor House’un karakter yapısı da böyle bir karar alınmasında etkili bir kriter olarak değerlendirilecektir. Aksi, huysuz ve egoist yapısıyla da pek fazla beğenilmeyen Doktor House aynı zamanda da asosyal kimliği ile itici bir karakter olsa da dizi izleyenler tarafından büyük oranda beğenilen bir yapıda olmaktadır. Dizinin ilerlemesinde House’un karakter yapısı da büyük pay sahibi olmakta olup; bu diziyi kültler listesine sokma konusunda yeterlidir.

#33 The Simpsons

En iyi yabancı çizgi diziler - The Simpsons
En iyi yabancı çizgi diziler – The Simpsons

Köklü bir animasyon dizisi olarak bilinen The Simpsons; büyük beğeni toplayan yapımlar arasında kendini göstermektedir. The Simpsons adlı dizi içerisinde orta sınıfta değerlendirilen Simpson ailesinin yaşadıkları absürt ve komik olaylar baz alınmaktadır. Springfield kasabasının sakinleri ile olan ilişkilerinin yanı sıra aile yaşantıları ile de dizi kitlesinin büyük oranda beğenisini toplayacak olan bir proje olarak değerlendirilmeye devam etmektedir. Homer Simpson’un boş vermiş tavırlarını başarılı bir biçimde yansıtan bu dizi projesi içerisinde Marge’ın ailesi için göstermiş olduğu çabaları, Lisa’nın aile bireylerinden farklı biriymiş gibi davranmaları, Bart’ın yaramazlıkları ve Maggie’nin emziği bir an olsun ağzından düşürmemesi bu dizinin temel karakter analizleri arasında sayılabilmektedir. Aynı zamanda The Simpson başarılı bir Amerikan toplum eleştirisi yapabilen bir proje olduğundan dolayı da fazlasıyla takdir toplamaktadır.

#32 Shameless

En iyi yabancı dizi - Shameless
En iyi yabancı dizi – Shameless

Görüp görebileceğiniz en garip aile ile Shameless dizisinde tanışabilirsiniz. Gallagher ailesinin her bir bireyinin suça ya da kötü bir alışkanlığa bulaşması ile genişleyen kurguda her aile bireyinin yaşadıklarından söz edilmektedir. Gallagher ailesinin sözde reisi olan Frank’in alkolik yapısının yanında tamamen işgüzar bir karakter olması Shameless adlı diziye bambaşka bir renk katan detay olarak dikkat çekiyor. Dizi sadece aile etrafında değil çarpık ilişkiler içerisinde olan diğer karakterleri de bünyesinde barındırıyor. Gallagher ailesi ve yakın arkadaş çevreleri içerisinde durumu toparlamaya ve işleri yoluna koymaya çalışan Fiona Gallagher ise evin en büyük çocuğu olarak aileyi yönetmek için elinden geleni yapması büyük takdir topluyor. Ancak Fiona da kendi ayakları üzerinde durmakta güçlük çekse de ailesi için çaba göstermeye başlaması Shameless adlı dizinin ana kurgularından bir tanesi olarak gözlemlenebiliyor.

#31 Vikings

Vikings
Vikings

Vikinglerin kahramanı olarak bilinen ve tarihte önemli bir rolü olduğundan hiçbir şüphe duyulmayan Ragnar Lothbrok’un serüvenlerini ve macerasını anlatan bir dizi olarak bilinmektedir. History Channel’de belgesel türünde tasarlanan bu dizi projesi; Viking soyunun gelişmesini ve geniş coğrafyalara yayılma sürecini esas almaktadır. Ragnar Lothbrok’un yanı sıra proje içerisinde önemli karakterler olan Lagertha, Floki ve Rollo gibi isimlerle beraber gerek iç çatışmalar gerekse de keşifler detaylı bir şekilde seyircilere aktarılmaktadır. Ragnar’dan sonraki dönemde de bitmeyen bu sürükleyici dizi Ragnar’ın oğlu olan Björn Ironside üzerinden ilerlemeye devam etmiştir. İngiltere’den Kuzey Afrika’ya kadar yapılan akınlardan da bu bölümler içerisinde söz edilmiştir. Aynı zamanda da Vikings adlı dizi içerisinde İskandinav mitolojisinin yanı sıra Vikinglerin ne tür bir yaşantı içerisinde yer aldığına ve kültürlerine de bol miktarda yer verilmiştir.

 

#30 Friends

Friends
Friends

10 sezonluk kült bir dizi olarak ekranlardaki yerini alan Friends adlı yapım; 20li yaşlarında olan 3 kadın ve 3 erkekten oluşan bir arkadaş grubunun başından geçen olaylar dizisini anlatan bir dizi projesidir. Aralarındaki arkadaşlık bağları son derece kuvvetli olan bu karakterler zaman zaman birbirlerine de yaklaşacaklardır.  Karakterler de gerçek zamanlı olarak diziye göre yaşlandırılması da dikkat çeken bir ayrıntı olarak görülmektedir. Başroller arasında olan Rachel oldukça hassas ve duygusal olması ile öne çıkan bir karakterdir. Monica ise Ross’un kız kardeşi olmakla beraber çok hırslı biridir. Phoebe çok ilginç bir karakter olmasının yanı sıra ailesinden gereken desteği almadığı için hep kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan bir tiplemedir. Joey; esprili ve çapkın olması ile öne çıksa da bir türlü istediği düzeni kurmayı başaramamıştır. Ross dizinin en bilgili karakteri olarak kendini göstermekte paleontoloji alanında akademisyen olarak dizide yer almaktadır. Son olarak Chandler genel olarak sorumluluk alan bir karakter olarak bilinse de iş hayatı hakkında herhangi bir ipucu da verilmemektedir.

 

#29 How I Met Your Mother

How I Met Your Mother
How I Met Your Mother

Romantik ve komedi alanında uzun soluklu bir dizi olarak bilinen How I Met Your Mother; 9 sezon boyunca devam eden bir projedir. Bu dizi ana karakter olan Ted Mosby’nin 2030 yılında çocuklarına anneleri ile nasıl tanıştığını anlatmasını içermektedir. Aynı zamanda da Ted’in arkadaşları olan Robin, Barney, Marshall ve Lily ile olan maceralarına da How I Met adlı dizi içerisinde sıklıkla yer verilmektedir. Değişik olayların yanında bolca kahkaha unsuru da bu sit-com dizisi içerisinde yer almaktadır. Barney’in çapkınlıkları, Lily ile Marshall’ın romantik anları ve Robin ile Ted’in zaman zaman yakınlaşmaları bu dizinin genel teması olarak görülebilmektedir.

#28 Supernatural

Supernatural
Supernatural

Uzun soluklu bir fantastik ve macera türünde olan Supernatural Sam ve Dean Winchester kardeşlerin hayalet, şeytan gibi metafiziksel varlıkları avlamalarını içeren bir hikayeye sahip olmasını içeriyor. İlk sezonlarda bu şekilde ilerleyen bir dizi olan Supernatural; metafizik kavramlarını sezonlar ilerledikçe farklı bir boyuta taşımaktan da geri kalmıyor. Melek, şeytan, tanrı ve peygamber gibi kavramlar dizi içerisinde yer almaya başladı. Winchester kardeşler ve aralarına sonradan katılacak olan melek Castiel ile beraber iyi ile kötü arasında denge kuracak bir pozisyonda ilerlemeye başlayarak Supernatural adlı dizinin genel olay örgüsünü meydana getirmeye de başlayacaktır. Buna bağlı olarak Ruby gibi karakterler de ara sıra diziye giriş yaparak olay örgüsüne dahil olacaktır.

#27 The Walking Dead

The Walking Dead
The Walking Dead

Bir gün hastane yatağınızdan kalktığınız anda etrafınızda hiçbir insanın kalmadığını düşünebilirsiniz. The Walking Dead adlı dizi de bu konuyla ilgili bir yapım olmakla beraber; zombileri baz alan bir proje olarak bilinmektedir. Bir kasabada şerif olarak görev yapan Rick de bu durumun aynısını yaşayarak insanoğlunun zombileştiğini görebildi. Daha sonraki evrede de bir grup insanla beraber şehirden kaçmak ve hayatta kalmak adına bir dizi mücadele içerisinde yer aldı. Zombilerin yanı sıra diğer insan klanları ile de mücadele içerisinde olacak olan Rick; tam bir kaos içerisinde yer alacaktır. The Walking Dead adlı dizi kapsamında aynı zamanda grup içerisindeki sürtüşmeler ve ayrılıklara da sık sık yer verilmektedir. Bu tip bir kurguyla da dizi izleyicilerinin dikkatini çekerek kaliteli yapımlar arasındaki yerini sağlamlaştırmıştır.

#26 Dexter

Dexter
Dexter

Adalet için farklı yollar arayan ve bununla üne kavuşan ana karakter Dexter Morgan’ın yaşadıklarının anlatıldığı bir yapım olan Dexter adlı dizi projesi; yayınlandığı tarihlerde büyük bir hayran kitlesine ulaşmayı başararak kült yapımlar arasındaki yerini almıştır. Dexter Morgan karakterine hayat veren Micheal C. Hall; Miami Metro Polis Departmanı’na bağlı bir analizci olarak görev almaktadır. Resmi işlerinin yanı sıra gizli bir hayata da adapte olan Dexter; bir seri katil olarak da dizide yer almaktadır. İlk başta sadece suç işleyen kişileri öldürmeye başlayan Dexter; zaman içerisinde diğer seri katillerle de mücadele içerisine girecektir. Namı yayıldığı müddetçe işleri daha da zor hale gelecektir.

#25 Westworld

Westworld
Westworld

Dizi severleri gelecekte farklı bir dünyanın penceresini açan başarılı yapımlar arasında yer alan Westworld; fantastik, bilimkurgu ve macera ögelerinin sık sık yer aldığı bir proje olarak henüz yeni izleyicilerin karşısına çıkan bir yapım olarak bilinmektedir. Fütüristik bir çerçeveden farklı bir proje olarak görülen Westworld içerisinde yapay zekaların daha aktif olduğu bir dönemde geçen hikayeyi konu alan Westworld içerisinde; aynı isimde olan bir parkta yaşanan aksilikler sonrasında meydana gelen olaylar dizisinden söz edilmektedir. Vahşi Batı simülasyonunu ziyaretçilerine sunan alanda yaşanan arıza sonucunda Vahşi Batı’ya gidecek olan ziyaretçiler; bu dönemin zorluğu ile karşı karşıya kalacaktır. Aynı zamanda da silahlı mücadele ile sürekli olarak iç içe olup; farklı bir boyuta yolculuğa çıkacaklardır.

#24 Narcos

Narcos
Narcos

Gerçek bir hikayeden esinlenilerek yaratılan projeler arasında yer alan Narcos; Meksika uyuşturucu kartelleri arasında geçen mücadeleyi ve çatışmaları esas alan bir yapımdır. 90ların önemli bir ismi olan ve uyuşturucu piyasasını adeta tekelleştiren Pablo Escobar’ın hayat hikayesinin ele alındığı bir yapım olarak da bilinmektedir. Kolombiya ile sınırlı kalmayarak ABD’ye kadar uyuşturucu piyasasını elinde bulundurmaktadır. Bu hamlesiyle dikkat çeken Pablo Escobar’ı yakalamak için ABD tarafından yollanacak olan Javier Pena; görevini tamamlamaya da çalışacaktır. Pablo Escobar da kendi ülkesinde yıkılmaz olmak adına kolluk kuvvetlerinden hükümet çalışanlarına kadar her kesimden insana hükmederek varlığını sürdürmeye çalışmaktadır. Biyografi, suç ve drama türünde değerlendirilen bu yapım dizi takipçilerinin oldukça fazla beğenisini kazanan bir yapım olarak da ifade edilmektedir.

#23 Mr. Robot

Mr. Robot
Mr. Robot

Gece ve gündüz farklı kimliklere bürünerek farklı bir hayat içerisinde olan bir karakteri baz alarak kurgulanan bir yapım olan MR. Robot adlı dizi içerisinde Elliot kaynaklı gelişmeleri takip edebilme fırsatına erişebilirsiniz. Dizi severler tarafından oldukça fazla beğeni toplayan cinsten bir yapım olan MR. Robot;  sabah sıradan bir programcı gibi hayat süren ancak geceleri ise siber güvenlik korsanı olan bir gencin başından geçen olaylar dizisinden söz edilmektedir. İlk başlarda bireysel olarak bu tür eylemler içerisinde yer alan Elliot; zaman içerisinde bir siber korsan grubu lideriyle tanışacak ve hayatı bambaşka bir döneme de bu zamandan sonra girecektir. Bundan sonra daha büyük işler içerisinde olan Elliot; bir yandan da psikolojik yapısıyla da mücadele içerisinde yer almaya da devam edecektir.

#22 OZ

oz
oz

Kült bir dizi olarak bilinen ve 1997 ile 2003 arasında yayınlansa da halen daha izleyici kitlesine sahip olan OZ; hapishane hayatını konu alan bir yapım olarak bilinmektedir. Amerikan hapishanelerinin ne şekilde işlediğini anlatan OZ adlı dizi; aynı zamanda da mahkumlar arasındaki çatışmaları da başarılıbir biçimde işleyen yapımlar arasında da başı çekmektedir. İçerisinde her türlü mahkumu barındıran hapishanede türlü türlü şiddet sahnelerine de yer verilmekte olup; bu sahnelerin de oldukça başarılı olduğu da bilinen bir detay olarak adlandırılmaktadır. Toplam 6 sezon süren bu dizi suç ve gerilim ögelerini bol miktarda içeren bir senaryoya sahip olması ile de ideal bir proje olarak da görülmeyi sürdürmektedir.

#21 The Vampire Diaries

The Vampire Diaries
The Vampire Diaries

Fantastik bir evrende olan Mystic Falls kasabasında geçen olayları ele alan The Vampire Diaries adlı dizi sakin bir hayat yaşayan kasaba halkının hayatlarının birdenbire değişmesi ile başlayan olaylar dizisini ele alan bir proje olarak adlandırılmaktadır. Salvatore Kardeşler olarak bilinen iki vampirin kasabaya yeniden gelmesi ile beraber kasaba içerisinde çözülemeyen olaylar baş göstermeye başlayacaktır. İlk başlarda Salvatore Kardeşler sıradan bir yaşama sahip olan Elena’dan etkilenerek birbirleri içerisinde mücadele içerisine girseler de zaman içerisinde olaylar farklı bir biçimde seyredecektir. Daha sonraki sezonlarda da daha önceki dönemlerde kasabada yaşayan ve tıpkı Elena’ya benzeyen Katherine’in kasabaya yeniden geri gelmesi ile beraber kasabada yeniden sular durulmuyor. Hem Elena hem de Salvatore Kardeşler için büyük tehlike arz etmeye de başlıyor. Aynı isimdeki romandan uyarlama bir dizi projesi olan The Vampire Diaries; en az kitabı kadar ilgi çeken bir proje olarak dikkatleri üzerine çekiyor.

#20 Hannibal

Hannibal
Hannibal

Kuzuların Sessizliği film serisi ile hemen hemen aynı konuyu işlemesi ile bilinen Hannibal adlı dizi; kısa sürede bitirilen bir yapım olsa da hem seyircinin ağzını açık bırakan hem de kısa süreli yayın hayatıyla hayranlarını üzen bir dizi olarak görülmektedir. Suçlu yakalamanın kovalamacadan çok psikolojik bir biçimde gerçekleştiği bu yapımda; Willl Graham adlı bir uzmanın seri katilin peşinde olma sürecinden söz edilmektedir. Hannibal lakabıyla bilinen bu seri katil oldukça karmaışık bir zihin yapısına sahip olduğundan dolayı Will; bu iş için Dr. Lecter’dan yardım almak zorunda kalacaktır. Dr. Lecter’dan yardım alan Will Graham zorlu bir mücadeleye girecek ve suçluyu yakalamak için farklı yollar denemek zorunda kalacaktır. Akıl oyunları sonucunda ruh sağlığında da değişimler gözlenmeye başlayacak olan Will’in ne kadar zorlu bir iş içerisinde olduğu da dizi severlerin göreceği türde bir sonuç olacaktır. Hannibal adlı gerilim ve psikolojik türündeki yapımın sonucu ise tamamen izleyici kitlesine ters köşe yaptıracak cinsten olması ile daha fazla ilgi çekmekte olup; başarılı bir yapım olarak da adlandırılmasına sebep olan temel unsur olarak ifade edilmektedir.

 

#19 South Park

Görüp görülebilecek en absürt ve en komik olayları içeren animasyon türündeki dizi uzun soluklu bir yapım olarak animasyon severlere uzun yıllardır hitap eden bir proje olarak yayın hayatına devam etmektedir. Akıllara gelebilecek her konuyu alaya alabilen South Park; aynı isimde olan kasabadaki dört küçük ergenin başından geçen olaylar dizisini ele almaktadır. Uzaylılardan siyasete hatta dine kadar her konuyla dalga geçilmesini bilen bu ufaklıklar dizi severlerin dikkatinden kaçmayan karakterlerdir. Stan Marsh, Kyle Broflovski, Eric Cartman ve Kenny McCormick adlı bu ana karakterler gerek günlük yaşantıları gerekse de okul hayatları ile seyirci kitlesini memnun eden bir yapım içerisinde yer almaktadır. Küfür ve argo kelimelerin fazlasıyla yer aldığı bir dizi olan South Park; yetişkinlerin izleyebileceği düzeyde yer alan bir animasyon türündeki dizi olarak bilinmektedir. Grafik açısından yetersiz olarak görülebilecek türde yer alan bir proje olsa da senaryo konusunda muazzam bir yapım olduğundan dolayı yeni başlayan kişilerin kesinlikle önyargıyla yaklaşmaması gereken bir proje olduğu da gözden kaçırılmamalıdır.

#18 Fringe

Fringe
Fringe

Aydınlanamayan bir olay üzerine şekil alan kurguyu seyirciye aktaran Fringe; özellikle bilimkurgu türündeki dizilerle ilgisi bulunan kitleye hitap etmeyi başarmış bir yapım olarak bilinmektedir. Boston yakınlarında açıklanamayan bir uçak kazasını çözmek isteyen FBI ajanlarının mücadelelerini konu alacaktır. Özel Ajan Olivia Dunham ile ortağı John Scott çözümlemeyi başaramadıkları bu olay için bir yardım almaya karar vereceklerdir. 17 yıldır akıl hastanesinde olan fizikçi Walter Bishop onlara yardım edecek tek kişi olarak görülecektir. Ancak ilk aşamada FBI ajanlarının yapması gereken Walter Bishop’a ulaşmak ve içerisinde bulunduğu tımarhaneden onu kurtarmak olacaktır. Bunun için Walter Bishop’un oğlu Peter’dan yardım alacak olan özel ajanlar; bilim adamını ikna etmek için her türlü yolu deneyeceklerdir. İkna ettiklerinden sonraki süre zarfında ise uçak kazasının sadece küçük bir ayrıntı olduğunu görecek olan Olivia, John ve Walter; olayın bambaşka bir konunun parçası olduğunu görecektir. Bu olayla da dizinin ilerleyen sezonlarında mücadele içerisine girecek olan bu üçlünün hikayeleri Fringe adlı bilimkurgu türündeki proje içerisinde yer alacaktır.

#17 Two Broke Girls

Two Broke Girls
Two Broke Girls

İki zıt karakterin hayalleri uğruna birbirlerine destek olması gerektiğini anlatan ve bu süreci işleyen Two Broke Girls; zaman zaman komedi bazen de dram içeren konusu ile dizi severlerin takip ettiği projeler arasında yer almaktadır. Baş karakterlerden biri olan Max; kendi işini kendi gören ve sürekli bir şeyler için uğraş içerisinde yer alan mahalle kültürü içerisinde yetişmiş bir karakterdir. Caroline ise Max’in aksine daha girişimci bir ruha sahip olmasının yanı sıra Max kadar insani ilişkileri gelişmemiş olan bir karakter olarak göze çarpmaktadır. Kendi yollarını çizmek üzere karar alan bu iki ana karakter; çörek dükkanlarını açmak üzere yola koyulacaklardır. Ancak gereken sermayeyi bulmaları da dizinin genel konusu olarak ifade edilse de başlarından ilginç olaylar da zaman zaman geçecektir. İzleyici kitlesini ilk bölümünden itibaren etkisi altına almayı başarabilen Two Broke Girls; genel olarak Max ve Caroline’ın 250 bin dolar gibi bir meblağı elde ederek amaçlarına ulaşmasını konu alan bir proje olarak görülecektir.

#16 Family Guy

family guy
family guy

Amerikan dizileri arasında uzun soluklu olan animasyonlar arasında yer alan Family Guy; Quahog Rhode Island’da geçen sempatik bir o kadar da absürt bir komedi dizisi olarak görülmektedir. Peter ve Louis’in ilişkisi kadar çocukları Stevie, Chris ve Meg ile köpekleri Brian ile kurgulanan bir dizi olayları içermektedir. Peter’ın saçmalıkları, Louis’in ortalığı toparlama telaşı, Chris ve Meg’in umursamazlığının yanı sıra Stevie’nin delice ve dahice planlarını sık sık içermektedir. Aynı zamanda da ailenin toparlayıcısı görevini üstlenen Brian’ın ne denli bir etkisinin senaryo içerisinde olduğunu da görebilmek mümkün olacaktır. Griffin ailesinin genel olarak maceraları her bölümde farklılaşacak olup; komedi animasyon türünde dizi arayanlar için de etkili bir kurgu olduğu da dizinin başlangıcından itibaren hissedilen bir detay olarak adlandırılacaktır.

#15 The Inbetweeners 

The Inbetweeners
The Inbetweeners

Bu dizi çoğunlukla gençlere yönelik bir dizi. İngilterede bulunan E4 kanalında 4 sezon boyunca yayınlanmış BAFTA ödüllü bir dizi. Kafayı kızlarla bozmuş 4 tane liseli kankanın çok zevkli maceralarını anlatıyor. +18 yaş sınırı bulunan bu dizinin içinde gençler olduğu için bol bol küfür ve bir o kadarda cinsellik bulunmakta. The It Crowd izleyip sevenler kesinlikle bu diziye de bayılacaktır. Çoğunlukla gençler arasında popüler olan The Inbentweeners dizisinin bir nevi İngiliz ”Amerikan Pastası” ya da direkt ”İngiliz Pastası” diyebiliriz.

 

#14 Merlin

Merlin
Merlin

Merlin, 2008 yılında başlamış olup ; ilk bölümden son bölüme kadar heyecanla izleyebileceğiniz ve final bölümünü izledikten sonra “ulan ben şimdi ne izleyeceğim?” diyebileceğiniz sayılı dizilerden biridir. Meşhur efsanelerden önemli parçalar ve detaylar almıştır. Merlin başlı başına bir efsane olmasının yanı sıra Arthur’un Kılıcı gibi tanıdık detaylar gibi daha da fazlasını bulacaksınız.Merlin diğer büyücüler de olmayan bir ”Doğuştan büyü” yeteneğine sahiptir ancak kontrol etmeyi öğrenememiştir. Annesi de onu eğitmesi için Camelot’ta yaşayan yaşlı bir doktora gönderir. Fakat bunu çok gizli bir şekilde yapmak zorunda eğer yapmazsa kral tarafından ölüm cezasına çarptırılabilir..Merlin Camelot’a gider gitmez garip bir şekilde Prens Arthur ile tanışır. O gün yolları kesişen iki dost aynı kaderi sonsuz bir maceraya dönüştürecektir. Merlin’in hikâyesinin size, hayal edebileceğinizden çok daha fazlasını sunacağından hiçbir şekilde şüpheniz olmasın.

 

#13 The Flash

The Flash
The Flash

The Flash 2014 yılında yayın hayatına büyük bir giriş yapmıştır. Çİzgi romanını seveninden tutun ismini  bile duymayan insanların merak salıp izlediği , milyonlarca hayran kazanan bir dizidir. Barry Allen, daha  çok küçük yaşlarda annesini gizemli bir şekilde kaybetmiş, Barry’nin babası ise annesini öldürme suçundan hapse tıkılmıştır.Dedektif  West’in yanında yetişen  Allen, S.T.A.R Endüstrilerinin yeni bir projesi olan parçacık hızlandırıcısı testi sırasında çok büyük bir yanılma nedeniyle oluşan patlamada şimşeklerden biri Barry’e çarpar. Barry Allen diğer adıyla The Flash’ın aniden değişmesine, çeşitli özel güçler kazanmasına ve çok hızlı sağlık yönünden yenilenmesine neden olmuştur. Barry aynı zamanda insanların hayatlarını kurtarmaya başlasa da kendisi bir imkansızın peşindedir ve annesinin katilini arar.

#12 The 100

97 yıl önce büyük devletler arasında çıkan savaşla birlikte, dünyanın sonu gelmiştir. Sadece 400 kişi uzay istasyonuna kaçarak bu felaketten kurtulmuştur. Bu uzay istasyonunda çok katı kurallar bulunmaktadır. Birçok suçun sonucunda idam cezası bulunmakta. Belirli bir süre bu istasyonda yaşam devam eder fakat birsüre sonra kaynaklar tükenmeye, uzay istasyonu arıza vermeye başlar. Uzay istasyonun ileri gelenleri toplanıp idam cezasına çarptırılan 100 genci Dünya’ya gönderirler.

#11 Arrow 

Arrow
Arrow

Oliver Queen çok zengin bir ailenin çocuğudur. Yatıyla geziye çıkar bu çocuktan birdaha haber alınamaz  ve öldüğü düşünülür. Fakat tam olarak 5 yıl sonra evine yapısı düşünceleri değişmiş biri olarak döner. Bu değişen düşüncesinden sonra tek bir amacı vardır oda başına başlığını takıp eline okunu alıp şehrindeki kötülerin ve yozlaşmışların sonunu getirmek.

#10 La Casa De Papel

La Casa De Papel
La Casa De Papel

2018’de en çok konuşulan yabancı dizilerden birtanesi. Hatta şimdiden bile gelmiş geçmiş en iyi diziler arasına girdi diyebiliriz. Profesör lakaplı zeki ve bir o kadarda gizemli bir adam en büyük soygunu yapmak için girişimlere başlıyor. İspanya’da bulunan Kraliyet Darphane’sini soyacaklardır. Planın ilk başta kimden çıktığını ilerliyen zamanlarda görüceksiniz. Profesör, kendi konularında mesela kapı açmada v.s ün salmış suçlulardan oluşan bir ekip toparlar. Bu ekibi 5 ay boyunca bir eve kapatarak, her ihtimali, her kusuru hesaba katarak bir plan yapar. 5 ayın sonunda kusursuz olan bu plan devreye sokuluyor. Elbetteki hesaba katmadıkları, unuttukları şeyler yaşanıyor ve bu soyundaki geçen maceralar bize anlatılıyor.

#9 Spartacus

Spartacus
Spartacus

Spartacus  Trakyalı normal bir asker olan sürekli ezildikleri hor görüldükleri  Roma Cumhuriyeti ile birlikte düşmanları olan  Getalar’a karşı birlikte savaşmak için Roma’nın ordusuna katılır. İlk savaş sonrası nda Spartacus doğuya doğru kaçan düşman ordusunu yakalamak yerine Karadeniz tarafına doğru gitme emri veren Glaber’a karşı gelir ve köyüne dönmek için hazırlıklara başlar. Köyüne yaklaştıkça Getaelar ordusunun oraları mahvettiğini görür ancak Spartacus’un karısı kurtulmuştur.

Geceyi bir mağrada karısıyla birlikte geçirdikten sonra sabahleyin  Spartacus’u malesefki Roma ordusu bulur.Spartacus’u kendisine köle olarak yanına alır ve Spartacus’un karısını da yabancı bir ticaret adamına satar. Spartacus daha sonralarda ise Gladyatör okulu’na girer ve karasını bulmak için savaşmaya başlar.

#8 Lost

Lost
Lost

Lost alacağınız cevaplardan çok size sunduğu bilinmezliklerin beraberinde geleceğinin bir işaretiydi. Bölüm sonu ise kafanızda dönen yüzlerce teori ile sizi baş başa bırakacağı kesindi.Popüleritesi arttıkça seven kitlesi olduğu kadar bir o kadar da ”Saçma” diye nitelendirilecek kimselerin eleştri yağmuruna tutuldu.Olay birbirinden bağımsız 30 yabancı insan (1 köpek ) bir uçak kazası sonunda adaya düşerler. Bu yabancı insanlar ilginç bir şekilde birbirine bağlılardır ve düştükleri ada da bir şekilde mistik güçleri vardır ve iyileştirme gücüne sahiptir.Adada kutup ayıları, gizemli dumanlar,koloni olarak yaşan topluluklar bile görülmektedir. Spoiler vermeden şunları söylüyeyim Lost Dizisi yayınlandığı döneme fena bir şekilde damga vurmuş, bir çok seyirciyi dizinin etkisi altında bırakmış daha sonra ise seyircinin kafasında soru işaretiyle ve bazılarına göre şüpheli bir finalle bizlere veda etmiş mutlaka izlenmesi  gereken güzel dizileden birtanesidir.

 #7 Prison Break

Prison Break
Prison Break

 

Efsane bir mühendis olan Scofield, işlememiş bir suçtan idam cezasına çarptırılan abisini kurtarmak için yasal yollara başvurur fakat bununla bir sonuç elde edemez. Mükkemel bir şekilde kurguladığı kaçış planıyla abisini kurtarmak için büyük bir banka soygunu yapar ve soygunun sonunda abisinin bulunduğu hapishaneye gönderilir. Scofield’in planı çok mükkemmel bir şekilde işlemektedir fakat plana katmadığı birşey vardır. Hapishanede bulunan Ünlü mafya tetikcisi Abruzzi gibi birçok mahkum bu planı birazda olsa zora sokmaktadır.

#6 Doctor Who

Doctor Who
Doctor Who

Konu olarak bir bilim kurgu dizisi olan Doctor Who İngiliz yapımı olarak 1963 ten beri hayatımızdadır ve dizi  26 sezondur yayın hayatına devam ediyor. Doctor Who bir polisiye dizisi olarak da  sınıflanrdıranlar olsa da bilim kurgu ağırlıklıdır. Dizimizin baş kahramanı olan Doctor Who ise kendisini zamanda yolculuk yaptıran ve TARDIS ismi verilen bir polis kulübesi ile gezintilerini yapar. kulübenin dışarıdan görünüsü sizi yanıltabilir çünkü 1 kişi alabilcek gibi dursada aslında 6 kişinin rahatlıkla sığabildiği bir zaman makinesidir. (makine dediğime bakmayın kendisinin duygular ve bir benliği vardır) Doktor yaşayan son zaman lordudur. Dalekler ve zaman lordlarıyla yaşanan savaşta Galliffrey’in sonu gelmiştir. Sadece bu olaydan Doktor kurtulmuştur.Belki izlemeseniz bile görmüşssünüzdür birsürü doctor denilen kişi var peki bunlar nasıl oluyor doktor bir tane mi ? cevapları ise evet hepsi bir doktor (ayrı ayrı dursada aslında hepsi aynı kişilik ) Bu kadar çok yaşamasının en büyük sebebi rejenerasyona uğraması. Bu, Doktor için ölümden kaçma yolu sayılabilir. Ölüme çok yakın olduğu bir anda beden değiştirerek yenilenir. Ayrıca organlarını da kolay bir şekilde yenileyebiliyor.Doktor, Tardis’i ve yol arkadaşlarıyla birlikte zaman ve uzayda yolculuklara çıkar. Doktor nereye giderse orada kesin bir olay vardır demektir. Elinde meşhur aleti sonik tornavidası (evet yanlış duymadınızyada ben yanlış yazmdım bir tornavida ! ) ile her derde çare bulur, imkansızları başarır, hayat kurtarır. Doktor’un bir sürü arkadaşı vardır çoğu, onunla birlikte yolculuk etmek geleceklerini yada geçmişte neler olduğunu görmek isterler. Ederler de fakat, hayat bir şekilde Doktor’u hep Tardis’i ile başbaşa kalır.

#5 Black Mirror

Black Mirror
Black Mirror

2011 yılında yayın hayatına sessiz sedasız giriş yaptı. Aslında bu kadar sansasyonel korktucu olan bir dizi nasıl bu kadar az ses getirdi, anlamak güç. Ancak daha çok tanınmaya başladığında, kendine has seriyi ne olursa olsun takip eden bir kitle edindi . Bu yayılmayla birlikte, distopik kurgu sevenlerin de bir numarası haline geldi.Diziyi bilenler biliyor, ama bilmeyenler için kısaca biraz anlatalım. Black Mirror, her bölümün senaryosunun -çoğunlukla- farklı kalemlerden çıktığı ve yönetmen koltuğunda farklı insanların oturduğu distopik bir kurgudur. Yani çıkmış olan ile çıkacak olan bölüm birbirinden bağımsız.Distopya deyince aklınıza uzak gelecek ya da bugünkü dünyadan keskin farklılıklar gelmesin. dizide  kurulan distopya günümüze çok yakın yani olabilecek şeyleri anlatması diziyi farklı ve bir o kadar da ilginç kılıyor. Dizi teklonojik  gelişmelerie odaklıdır. Örnek verirse kgöze takılan lens benzeri aparatlarla her şeyi kaydedebilme, ölen kişilerin yaşarken yaptığı şeylerden oluşturulan “sanal kişilikler” gibi olaylar ve daha fazlası dizide işlenmektedir.

#4 Stranger Things

Stranger Things
Stranger Things

Hayatında herşeyi çok düzgün giden arkadaş canlısı sevilen biri olan bir çocuk aniden ortadan kaybolur. Bu gizemli kayboluşun ardından çocuğun arkadaşları, ailesi ve polis çocuğu dört koldan aramaya başlarlar ancak ellerinde hiçbir kanıt hiçbirşey yoktur ta ki gizemli bir kız ortaya çıkana kadar. Bu kız yıllar önce kaybolan başka bir çocuktur. Acaba bu kayboluş devletin bir projesimi yoksa doğaüstü bir olay mı? Netflix’in en iyi fantastik korku dizisidir bu dizi. 15 Temmuz tarihinde bütün bölümleriyle birlikte yayınlandı. Ve çok büyük bir ilgi gördü. Şimdiden 2. sezonu hayranları tarafından bir merakla bekleniyor. Umarım hızlı bir şekilde 2.sezonu çıkar ve hayranları bu gizemli diziye biran önce kavuşur.

#3 Breaking Bad

Breaking Bad
Breaking Bad

En çok izlenen diziler, en çok izlenen yabacı diziler ve ya gelmiş geçmiş en iyi yabancı diziler! Liste ne olursa olsun bu diziyi hep ilk 3 te göreceksiniz. Walter White (Bryan Cranston), maddi durumu iyi olmadığı ek iş olarak oto yıkamacı da işe başlayan ve lise de ders veren bir kimya öğretmedir. Ancak bir süre sonra kanser olduğunu ve öleceğini öğrenmiştir. Öldükten sonra bile ailesinin geçinecek kadar para kazanmak isteyen Walter, uyuşturucu ticaret yapan eski öğrencisi ile karşılaşır. Metanfetamin adlı bir uyuşturucu ticaretine başlar.

Başarılı bir kimya öğretmeni olarak Walter, metanfetamin adlı maddenin kısa zamanda piyasanın en iyisini üretmeye başlayınca kısa zaman iyi paralar kazanırlar. Ve ailesi ile çevresinin değişimi başlar.

IMBD Puanı: 9.5
Devam Ediyor Mu: Hayır
Yayınlanmış Sezon Sayısı: 5
Yeni Sezon Başlangıç Tarihi: Yok
İlk Sezon Tarihi: 2008
Oyuncular: Bryan Cranston (Walter White) / Anna Gunn (Skyler White) / Aaron Paul (Jesse Pinkman) / Dean Norris (Hank Schrader) / Betsy Brandt (Marie Schrader) / RJ Mitte (Walter White, Jr.)

#2 Sherlock ( IMDb 9.2 )

Sherlock
Sherlock

En çok izlenen yabancı diziler sıralamasının ikinci filmi ise Sherlock Holmes, Arthur Conan Doyle’nın yarattığı bir dedektiftir. Bu dedektif farkı kendisine has özelliği olan çıkarım sanatıdır. Sherlock Holmes kitapları daha önce de dizi ve filmler konu olmuştur. Ancak bu dizide tüm olaylar günümüzde geçiyor. Modern çağda yaşayan Sherlock ve dostu Dr. Watson ile modern dünyanın cinayetlerini çözüyor. Günümüz nimetlerinden bilim-teknoloji kullanarak tabi.

Küçük ayrıntılardan büyük varsayım yaratacak çıkarımlar yapan Sherlock Holmes daha dizinin ilk bölümlerinden sizi şaşırtacak ve ilginizi çekecektir. Dizinin yer aldığı dünya Londra ve yine Baker Street!

Sherlock Holmes karakterini Benedict Cumberbatch canlandırıyor.

IMBD Puanı: 9.2
Devam Ediyor Mu: Evet 5.sezon bekleniyor.
Yayınlanmış Sezon Sayısı: 4
Yeni Sezon Başlangıç Tarihi: 2020 ( Dizi yapımcısı söyledi)
İlk Sezon Tarihi: 2010
Oyuncular: Benedict Cumberbatch (Sherlock Holmes) / Martin Freeman (Dr John Watson) / Una Stubbs (Mrs. Hudson) / Rupert Graves (DI Lestrade) / Louise Brealey (Moly Hooper) / Mark Gatiss (Mycroft Holmes) / Andrew Scott (Jim Moriarty) / Amanda Abbington (Mary Watson)

#1 Game of Thrones ( Taht Oyunları)

Game of Thrones
Game of Thrones

Efsane bir dizi! tüm internet sitelerinde en çok izlenen yabancı diziler ve ya en iyi yabancı diziler listelerinin en başında hep Game Of Thrones dizisini görürsünüz. Dizinin sezonların büyük bir heyecanla bekleniyor. İlk bölümlerinden itibaren büyük bir ilgi ve hayran kitlesine sahip dizinin özgün içerik ve her bölümü bir filmmiş gibi çekilmesi ile listelerin en üst sırasını hak ediyor.

 

Dizi izlemeyenler için söyleyeceğim tek şey. Hemen başlayın ve yeni sezonu bekleyin. Neden mi ? İlk bölümlerinden itibaren çok kısa süre de diziyi bitireceğinize inanıyorum.

En çok izlenen diziler listemizin başında ki Game Of Thrones ( taht oyunları)’ın kısa konusu adında da anlaşıyacağı üzere yedi krallığın aralarında yaşadığı taht kavgalarıdır. Ancak diziyi izledikçe anlıyorsuz ki! Bu dizi sadece taht kavgası değil kuzey de büyüyen bir kötülükle mücadele dizidir.

Dizi Detayları

IMBD: 9.5
Devam Ediyor Mu? : Evet
Yayınlanmış Sezon Sayısı: 7
Yeni Sezon Başlangıç Tarihi: 2018
İlk Sezon Tarihi: 2011
Oyuncular: Peter Dinklage (Tyrion Lannister) / Lena Headey (Cersei Lannister) / Emilia Clarke (Daenerys Targaryen) / Kit Harington (Jon Snow) / Sophie Turner (Sansa Stark) / Maisie Williams (Arya Stark) / Nikolaj Coster-Waldau (Jaime Lannister) / Iain Glen (Jorah Mormont)


Onay Keleş
Uzun yıllardır internet projeleri yöneten yazar; wordpress, teknoloji, dizi ve internet kategorileri ile ilgili içerik üretmektedir.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant implant veneers Gülüş Estetiği Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Replika Saat | Rolex Saat