Serbest Muhasebeci Mali Müşavir (SMMM) Nasıl Olunur?

1 dakika


Birazdan meslekten bahsedelim! Kısaca anlatıyorum. Serbest Muhasebeci Mali Müşavir (SMMM) Nasıl Olunur?

İlk olarak öncelik dört yıllık üniversitelerin ilgili bölümlerinde mezun olmanız gerekiyor. Bu bölümler işletme, muhasebe maliye vb. bölümlerdir. Daha sonra yaşadığınız il deki Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler odasına Staja Başlama Sınavı için başvurularınızı yapmanız gerekiyor. Staj dosyası olarak adlandırdığımız bu başvurusu esnasında ilk başvuru olduğu için ilgili yıldaki TESMER fiyat tablosuna göre 1200 TL ‘den fazla dosya ücreti ve 170 TL’den fazla sınav ücreti vereceksiniz.

Staja Giriş Sınavı (SGS) başvurularınızı yaptıktan sonra yılda üç kere gireceğiniz ve toplamda bir dosya da 10 kere girme hakkınız olduğu sınav da 60 puanı ve ya üstü almanız gerekiyor.

Staja Giriş Sınavı’na dahil olan dersler nelerdir?

Staja giriş sınavında genel kültür, genel yetenek ve alan dersleri olmak üzere 130 adet soru yer almaktadır. Başlıca dersler şöyledir;

sgs dersler
sgs dersler

Staja Giriş Sınavından 60 puan ve ya üstü aldıysanız. 3 yıllık staj süreniz başlamış bulunmaktadır. Yıl içerisinde staja başlama tarihleri bulunmaktadır. Tesmer sınav ve staj tarihleri resmi site de bulabilirsiniz. Staj sürenizi yüksek lisans yaparak 1 yıl kısaltabilirsiniz. Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler odasının açtığı kurslara katılırsanız 6 ay staj süreniz kısalır

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Yeterlilik Sınavı

Staj süreniz bittikten sonra FİNANSAL MUHASEBE, HUKUK, MESLEK HUKUKU, MALİYET MUHASEBESİ, FİN.TABLOLAR ANALİZİ, SPK, VERGİ HUKUKU VE MUHASEBE DENETİMİ adlı derslerden sınava giriyorsunuz. Tüm dersleri tek ve bir kere de de geçebilirsiniz. Ve sonra SMMM ruhsatınız sizindir!


Onay Keleş
Uzun yıllardır internet projeleri yöneten yazar; wordpress, teknoloji, dizi ve internet kategorileri ile ilgili içerik üretmektedir.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant implant veneers Gülüş Estetiği Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Replika Saat | Rolex Saat