Psikolojik Savaş Nedir?

2 dakika


Psikolojik harp olarak da adlandırılan psikolojik savaş, gerektiğinde askeri, ekonomik veya politik önlemlerle desteklenen ve düşmana karşı yapılan bir propagandadır.Bu tür propagandalar genellikle düşmanı demoralize etmeyi, savaşma ya da direnme isteğini kırmayı ve bazen de konumuna uygun bir şekilde bertaraf etmeyi amaçlar. Propaganda, müttefiklerin veya direniş savaşçılarının çözümünü güçlendirmek için kullanılır. Beynin yıkanması ile ilgili tekniklerle, kişinin ve savaş esirlerinin inançların manipüle edilmesi, psikolojik bir savaş biçimi olarak görülebilir.

Çoğu modern ordu, psikolojik savaş için eğitilmiş ve donanımlı özel birimlere sahiptir. Bu birimler, İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman ve Müttefik kuvvetlerinin ve Kore ve Vietnam savaşlarındaki ABD silahlı kuvvetlerinin önemli bir parçasıydı. İngiliz ve Malaya hükümet güçleri, 1950’lerin başlarında Malaya’daki gerilla isyanıyla mücadele etmek için teslim olanlara karşı gelecek vaat eden, havadan uçurulmuş broşürler kullanmışlardır.

Psikolojik savaş, geleneksel askeri operasyonların ayrılmaz bir parçası olarak görülmüştür. Bu teorik çerçevede, “kalpler ve akıllar sadece operasyon alanındaki sivil nüfusun da değil, düşmanın ve kendi savaşçılarının da değil”  kavramı temel bir merkez haline gelir. Bu kavram operasyonel ve taktiksel planlama ve uygulamada Psikolojik savaşın temel bir yeri olduğunu belirtmektedir.

Profesyonel olarak yönetilen psikolojik savaş genellikle propaganda analizi ve izleyici bilgilerinin istihbarat fonksiyonları ile birlikte yürütülmesidir. Propaganda analizi; rakip propagandalarının doğasının ve etkililiğinin incelenmesi, kitle iletişiminin ele alınması ve  genel akışının incelenmesiyle birlikte ortaya çıkar. Kitle bilgisi, propagandaların yönlendirildiği hedef gruplar hakkında somut ayrıntılar sağlar. Bu yüzden oldukça önem taşımaktadır.

Psikolojik savaş bazen, uygulayıcıları tarafından askeri propaganda faaliyetlerine, bölgeleri ve  zamanları yansıtan seviyelere bölünür. Stratejik psikolojik savaş terimi, çok geniş bir kitleye veya büyük bir bölge genişliğine yönelik kitle iletişimini göstermek için kullanılır. Öte yandan taktiksel psikolojik savaş, en yaygın biçim olan muharebe operasyonları ile doğrudan bir bağlantı anlamına gelir. Konsolidasyon psikolojik savaşı, iletişim hattını korumak, askeri hükümet kurmak ve böyle bir hükümet tarafından idari görevleri yerine getirmek için ilerleyen kuvvetlerinin arkasına dağıtılan mesajlardan oluşur. Psikolojik savaşta mesaj iletmek için en çok kullanılan iletişim medyası sivil hayatta kullanılanlarla aynıdır; Radyo, gazete, sinema, video, kitap ve dergi çıktıların büyük bir bölümü.


Onay Keleş
Uzun yıllardır internet projeleri yöneten yazar; wordpress, teknoloji, dizi ve internet kategorileri ile ilgili içerik üretmektedir.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant implant veneers Gülüş Estetiği Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Replika Saat | Rolex Saat