Personel sayısı 10-50 arası olanlar dikkat; Bireysel Emeklilik Geliyor

1 dakika


İşletmeniz bünyesinde çalışan personel sayısını 10 ile 50 arasında ise 1 Temmuzda 2018 tarihinde personellerinizin zorunlu bireysel emeklilik sistemine girdiğini bildiririz.

Zorunlu bireysel emeklilik sistemi 1 Ocak 2017 tarihinde gündeme girmiştir. Sisteme göre personel sayısı belirli bir limitin üstüne ulaştığı zaman maaş tutarının %3 lük kısmını bireysel emeklilik olarak kesilmesi gerekiyor. Sisteme otomatik giriş limiti olan personel sayılarına ulaştığınız zaman ve bu sayıya ilişkin sisteme giriş tarihine geldiğiniz zaman otomatik olarak sisteme girmiş sayılırsınız.

Ancak bu sistem için yaş sınırı olduğunu unutmayınız. Sadece 45 ve altındaki çalışanlarınız için geçerlidir. Bireysel emelilik sistemine girdikten sonra personellerinizin bireysel emeklilik hesaplarına maaşlarının %3lük kısmını yatırmadığınız taktirde personel sayısınız x 100 TL İPC cezası yersiniz.

BES SİSTEMİ NEDİR?

Birseysel emeklilik sistemi, maaş tutarınızın %3 lük kısmının kesilmesi ve adınıza bankadan açılmış bireysel emeklilik ile ilgili hesabınıza yatırılması için devlet tarafında zorunlu kılınan para biriktirme sistemidir. Para biriktirme sistemi olarak ifade etmemim sebebi hesabınızda biriken para olmasıdır. Hesabınızda biriken bu paraya devletin %25 lik katkısını da unutmamak gerek!

Bireysel Emeklilik Sisteminden Çıkmak Mümkün mü?

Bir çalışan olarak bireysel emeklilik sistemine girdiğiniz ilk iki ay içerisinde zorunlu bireysel emeklilik sisteminde bankaya verilecek dilekçe ile çıkabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemine Otomatik Giriş Tarihleri

Çalışan sayısı 1.000 ve üzeri olan şirketler; 1 Ocak 2017

Çalışan sayısı 250-999 arasında olan şirketler; 1 Nisan 2017

Çalışan sayısı 100-249 arasında olan şirketler; 1 Temmuz 2017

Çalışan sayısı 50 – 99 arasında olan şirketler; 1 Ocak 2018

Çalışan sayısı 10-49 arasında olan şirketler; 1 Temmuz 2018

Çalışan sayısı 5-9 arasında olan şirketler; 1 Ocak 2019

 


Onay Keleş
Uzun yıllardır internet projeleri yöneten yazar; wordpress, teknoloji, dizi ve internet kategorileri ile ilgili içerik üretmektedir.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant implant veneers Gülüş Estetiği Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Replika Saat | Rolex Saat