Nobel Ödülü Alan İlk Türk Bilim Adamı: Prof. Dr. Aziz Sancar Kimdir?

1 dakika


2015 Nobel Kimya Ödülü ‘ nü 2 bilim adamı ile paylaşan Türk bilim adamı Aziz Sancar kimdir?

Aziz Sancar, 1946 yılında Mardin’ in Savur ilçesinde dünyaya gelmiştir. Sekiz çocuklu okuma yazması olmayan bir anne ve babanın oğludur. Üniversite hayatına kadar eğitim öğretimine Mardin de devam eden Sancar üniversiteyi ise İstanbul Tıp Fakültesi’nde okumuştur. Eğitimini tamamlayıp doktor olan  Sancar memleketinde 2 yıl doktorluk yaptıktan sonra doktora yapmak için ABD’ ye gitmiştir. Texas  Üniversitesi ‘ nde Moleküler Biyoloji  dalında doktorasını bitiren Aziz Sancarı’ ın uzmanlık alanı DNA onarımıdır.

Yaptığı başarılı çalışmaları ile Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’ ne kabul edilmeyi başarmıştır.Tarihte bunu başarabilen üç Türk vatandaşından birisidir. Amerikan vatandaşlığı da bulunan Türk bilim adamının ödül almasını sağlayan çalışması ise DNA onarımının kanserli hastaların tedavisinde kullanılması fikridir.Kanser ilaçları hastalarda DNA yı tahrip etmekte bununla birlikte çeşitli  kalıcı veya kalıcı olmayan yan etkiler ortaya çıkmaktadır. Aziz Sancar kanserli hastaların tedavisinde  tahrip olan DNA ların onarılması konusunda tüm bilim dünyasının  kabul ettiği teoriler sayesinde gururumuz olmuştur. Kuzey Caroilna Üniversitesi’ nde profesörlüğe devam eden Prof.Dr. Aziz Sancar Nobel Ödülü sonrası ülkemizden bir kanala yaptığı açıklamada  özetle vatanımıza minnettar olduğunu, bu başarının mimarının ülkemizde aldığı başarılı tıp eğitimi olduğunu söylemiştir. Prof.Dr. Aziz Sancar’ ın ülkemizle bağlarının koparmamış oluşu çeşitli kuruluşlara üye oluşu ülkemiz adına başka bir sevinç kaynağıdır.


Onay Keleş
Uzun yıllardır internet projeleri yöneten yazar; wordpress, teknoloji, dizi ve internet kategorileri ile ilgili içerik üretmektedir.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant implant veneers Gülüş Estetiği Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Replika Saat | Rolex Saat