Nanoteknoloji Nedir ?

1 dakika


Nanoteknoloji, yaklaşık 1 ila 100 nanometre olan nano ölçekteki bilim, mühendislik ve teknolojidir.
Nanoteknolojinin babası fizikçi Richard Feynman’dır. Nanobilim ve nanoteknoloji son derece küçük şeylerin çalışması ve uygulamasıdır. Kimya, biyoloji, fizik, malzeme bilimi ve mühendislik gibi diğer tüm bilim alanlarında kullanılabilir.

Nanoteknoloji ve nanoteknolojinin arkasındaki fikirler ve kavramlar fizikçi Richard Feynman tarafından 29 Aralık 1959’da California Institute of Technology’de (CalTech) Amerikan Fizik Topluluğu toplantısında, “Altta Çok Oda Var” “  başlıklı bir konuşma ile başladı. Feynman konuşmasında, bilim adamlarının bireysel atomları ve molekülleri manipüle edip kontrol edebildiği bir süreci tanımladı. On yıl sonra, ultra-aşamalı işlem araştırmalarında, Profesör Norio Taniguchi, nanoteknoloji terimini belirledi.

Nanoteknolojinin ne kadar küçük olduğunu  hayal etmek bile çok zor. Bir nanometre, bir metrenin milyarda biri kadardır.

  • Bir inçte 25.400.000 nanometre var.

  • Bir gazete kağıdı yaklaşık 100.000 nanometre kalınlığındadır.

Nanoscience ve nanoteknoloji, bireysel atomları ve molekülleri görme ve kontrol etme yeteneğini içerir. Dünyadaki her şey atomlardan oluşur. Yediğimiz yiyecekler, giydiğimiz kıyafetler, içinde yaşadığımız binalar ve evler ve kendi bedenlerimiz dahi, atomlardan meydana gelmiştir. Bu atomları herhangi bir mikroskoptan görmek imkansızdır. Atom bulunduktan sonra, parçalanabilmesinin düşünülmesi bile apayrı bir uzmanlık göstergesidir. Bu da bilim adamlarının ne denli ince ve hassas düşüncelere sahip olduklarının bir kanıtıdır.


Onay Keleş
Uzun yıllardır internet projeleri yöneten yazar; wordpress, teknoloji, dizi ve internet kategorileri ile ilgili içerik üretmektedir.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant implant veneers Gülüş Estetiği Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Replika Saat | Rolex Saat