James webb uzay teleskopu hizmete girecek

2 dakika


Derin Uzay’ın Yeni Gözü olarak adlandırılan James Webb Uzay Teleskobu, yeni nesil bir uzay teleskopudur. Roketler ile fırlatılarak yörüngeye yerleştirilmesi planlanan bu teleskop, Hubble Uzay Teleskopunun yerini alacaktır. Yerini alacağı teleskoptan çok daha güçlü olan bu teleskop ile uzayın daha derin noktaları gözlemlenebilecek ve yaşamın başlangıcı hakkında ipuçları aranacaktır. İnsan yapımı en gelişmiş cihaz olarak görülen bu teleskop ismini, NASA için çok önemli işler yapmış yöneticisi James Webb’den almaktadır. Avrupa Uzay Ajansı, Kanada Uzay Ajansı ve 15 devletin birlikte yürüttüğü bu proje ne yazık ki birtakım sorunlarla karşılaşmıştır.

James webb uzay teleskopu
James webb uzay teleskopu

Teleskopun Hizmete Girme Tarihi Ertelendi

 

NASA 9 milyar dolara mal olan James Webb Uzay Teleskopu projesinin hizmete girme tarihini uzatarak 30 Mart 2021 olarak açıkladı. Projenin bütçesi 8 milyar dolar olarak belirlenmişti fakat yeni açıklamalarla maliyetin yaklaşık 9 milyar dolar olacağı paylaşıldı. Evrenin daha önce görülmemiş en uzak noktalarına göz atmamızı sağlayacak bu proje, planlanandan çok farklı bir noktada bulunuyor. Öyle ki projenin en başta 4,5 milyar dolarlık maliyetle 2013 yılında faaliyete geçmesi planlanıyordu.

 

NASA’nın öngörülerine göre inşa ve faaliyet giderleri, önümüzdeki yıllarda daha da artacak. Projenin faaliyete geçirilmesinde birtakım fırlatma sorumlulukları bulunan Avrupa Uzay Ajansı ise daha şimdiden 500 milyon dolarlık ek harcama yaptı. Projeye başlarken bu işin oldukça maliyetli olacağı tahmin ediliyordu fakat planlanmayan harcamalar bazı adımların süresinin uzamasına yol açtı.

 

Bağımsız bir kurulda başkanlık yapan havacılık ve uzay sorumlusu Thomas Young ise bu tür çalışmaların tarihte ilk kez yapıldığını ve ortaya çıkan aksaklıkların normal olduğunu belirtti. Young’a göre bilim çevrelerinin tutumu fazla iyimserdi ve ortaya çıkabilecek sorunlar göz ardı edildi. Bu yüzden NASA’nın verdiği tarih gelecek dönemlerde tekrar ileriye atılabilir. NASA halen çalışmalarına devam ediyor ve tüm aksaklıklara rağmen projeyi 2021’de bitirmeyi hedefliyor. Yine de ortaya çıkan aksaklıklar ve artan maliyetler göz önüne alındığında, bu sürenin biraz daha uzayabileceği öngörülüyor. Umalım ki bu çalışmalar bir an önce tamamlansın ve evrenin daha önce ortaya çıkmamış tüm sırları insanoğlu ile paylaşılsın.


Onay Keleş
Uzun yıllardır internet projeleri yöneten yazar; wordpress, teknoloji, dizi ve internet kategorileri ile ilgili içerik üretmektedir.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant implant veneers Gülüş Estetiği Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Replika Saat | Rolex Saat