Google için airdrop özelliği gelebilir

1 dakika


Apple’ın kendi bünyesinde barındırmış olduğu Airdrop teknolojisi sayesinde iOS işletim sistemine sahip cihazlar arasında hızlı bir şekilde dosya paylaşımı mümkün oluyordu. Benzer bir sistem için bir süredir Android işletim sistemleri için de düşünülmekte. Google, bir süredir bu teknolojiye yoğun olarak çalışıyor. Eğer teknoloji hayata geçirilirse Android işletim sistemine sahip cihazlar arasında kablosuz bir şekilde hızlı dosya transferleri gerçekleşebilecek.

Sistem direkt olarak Android cihazlara eklenmeyecektir fakat Google’ın yeni dosya aktarım uygulaması Files Go üzerinde bir süre denemeler yapıldıktan sonra yerleşik bir şekilde Android cihazlarda bu teknoloji kullanılabilir.
Android’in Bu Teknolojiye İhtiyacı Var
Android işletim sisteminin iOS’a oranla daha özgür bir kullanım imkanı sunması büyük bir avantaj, fakat Android sistemindeki Bluetooth teknolojisi artık yeterli gelmemeye başladı. Özellikle dosya büyüklüğü arttıkça işlemler insanları uzun süreler boyunca bekletmeye başlamıştı. Wifi Direct bir noktada çözüm olarak düşünülse de Airdrop teknolojisi kadar hızlı ve işlevli değildir. Uzun zamandır Android kullanıcılarının şikayetleri doğrultusunda böyle bir çalışma yapılması kaçınılmazdı. Bu habere Android işletim sistemi kullanan kişiler sosyal medya üzerinde sevinçlerini dile getirmeye başladılar bile.

Google Files Go

Google Files Go uygulaması sayesinde Android kullanıcıları dosya aktarımından ayrı olarak bir takım özelliklere de sahipler. Bunların en başında gereksiz dosyaların temizlenmesi ve uygulamanın düşük yer kullanımı dikkat çekiyor. Uygulama, tıpkı Airdrop teknolojisindeki gibi 5Ghz bandını kullanacaktır. Bu da yaklaşık olarak yerel ağda 500 Mbps hızında bir aktarım demektir. Tabii ki bu hız kullandığınız yerel ağlara göre değişiklik gösterebilir.
Google Files Go, aynı zamanda Samsung S Beam uygulaması ile de uyumlu olarak çalışacak. Ancak Apple Airdrop ile uyumlu olarak çalışıp çalışamayacağı merak konusu. Büyük ihtimalle bu konu hayal olarak kalacaktır, çünkü Apple bu tarz uygulamaların sadece kendi işletim sistemleri arasında kullanılmasına izin vermektedir.
Google’ın yeni gelecek işletim sistemleri için bu tarz bir sistem düşündüğü uzun zamandır zaten biliniyordu fakat çalışmanın açıklamaları ve detayları daha yeni gün yüzüne çıkmaya başladı. İlerleyen günlerde sistem cihazlara entegre edilebilir ve kullanıma sunulabilir.


implant implant veneers Gülüş Estetiği Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Replika Saat | Rolex Saat