Dünyanın en derin çukurları hangileridir? Nerededir?

1 dakika


Kola Superdeep, 9 inç çapı olmasına rağmen, 7,5 millik bir  derinliğe sahiptir. 1970 yılında Rusya’nın Kola Yarımadası’nda Rus bilim adamları tarafından başlatılan ve dünyanın en derin deliği haline gelen bu kuyu, yaklaşık 20 yıllık kazma ve deneylerden sonra meydana gelmiştir. Bu kuyu, okyanusun derinlerinden bile daha derin bir düzeydedir. O kadar derinliğe inildi ki; 356 Fahrenheit sıcaklığı nedeniyle aletler çalışamaz hale geldi. Kuyu, 2008’den beri terk edilmiş bir halde beklemektedir.

Bingham Kanyon Madeni, Utah

100 yılı aşkın bir süredir dünyanın en büyük bakır madeni, Utah’daki Salt Lake City’nin güneybatısında bulunan Oquirrh Dağları’ndaki 2.5 mil genişliğindeki bir çukurdue. İnsan yapımı en büyük kazı olarak kabul edilen maden, bir milin yaklaşık dörtte üçü kadar diptedir. 1.900 dönümlük alanı kaplayan bu maden, İlk olarak 1906’da başladı. O günden beri de meraklı ziyaretçiler de uğramaktadır.

Kimberley Elmas Madeni, Afrika

Afrika’da bulunan ve dünyanın en büyük el yapımı deliklerinden biri olarak bilinen “The Big Hole” aslında bir tepenin bir parçası olarak bilinir. Madende, çalışma yaparken 1866’dan beri 50.000’den fazla madenci hayatını kaybetmiştir. Kimberley Elmas Madeni 700 metreden fazla bir alana yapılmıştır ve 1914’te 1.500 fit genişliğe ulaşmıştır. Derinliğe merakı olan turistler burayı ziyaret etmektedir.

Diavik Elmas Madeni, Kanada

Listedeki yeni deliklerden biri olan Diavik Diamond Mine, 2003 yılında açıldı. Kanada Arktik bölgesinde 600 feet’ten fazla derinliğe ulaşan madene sadece  uçakla erişilebilmektedir. Lac de Gras’taki Doğu Adasında bulunan maden, bir Boeing 737 için yeterince büyük bir çakıl pisti ve bir buz yoluna sahiptir.  Havalar yeterince iyi olduğunda Maden, yılda 3,300 kilo elmas vermektedir.

Berkeley Çukuru, Montana

1955 yılında Montana’da bakır için bir yol olarak açılan Berkeley Pit, 1982 yılında 1.700 metre derinliğe ulaştı. O zamandan beri çukur 900 metreden fazla yeraltı suyu ve yağmur suyuyla doludur. Önceki madencilik operasyonunun ağır metalleri ve kimyasalları ile birleştirildiğinde, su oldukça asidik hale geldi ve bu yüzden 342 kuş sürüsü, yarım milin içinde öldü. Bu olaydan beri kuşları sudan uzak tutmak için önlemler alındı.


Onay Keleş
Uzun yıllardır internet projeleri yöneten yazar; wordpress, teknoloji, dizi ve internet kategorileri ile ilgili içerik üretmektedir.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant implant veneers Gülüş Estetiği Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Replika Saat | Rolex Saat