Dünyanın En Değerli Mücevherleri

1 dakika


Pembe Elmas, canlı ve pembe renkli, elmas, 2017 yılında Hong Kong’da 71.2 milyon dolara satıldı. 1999 yılında Güney Afrika’da keşfedilen bu elmas, kayıtlardaki en büyük Canlı Pembe pırlanta olmuş ve açık artırmada, elmas için yeni bir rekora imza atmıştır. Bu yüzden oldukça önem taşımaktadır.

Mavi Elmas : 57,5 ​​milyon dolar

Bu elmas, açık artırmada satılan en büyük, Canlı Mavi taştır. Bu zümrüt kesimli pırlanta, bir zamanlar efsanevi DeBeers şirketini yöneten Sir Philip Oppenheimer’in onuruna alındı.

Turuncu Elmas : 35,5 milyon dolar

Dünyanın en büyük ve en pahalı turuncu pırlantası olduğu bilinen bu taş, 2013 yılında 35,5 milyon dolara satıldı. Bu saf ve turuncu elmas, çoğu turuncu elmas gibi ikincil bir renk göstermesi nedeniyle son derece değerlidir.

Sunrise Ruby : 30.42 milyon dolar

Burma Yakutu olarak da bilinen Sunrise Ruby, 2015 yılında 30.42 milyon dolara satıldığında yeni bir dünya rekoru kırmış ve dünyanın en değerli yakut’u olmuştur.

Safir: Asya’nın Mavi Bellesi – 17,3 milyon dolar

Yastık kesimi şeklindeki bu safir, Asya’nın Mavi Belle’si olarak da bilinmektedir. Cenevre 2014’te 17.3 milyon dolara satıldı. Dünyanın en pahalı safiri olan bu mücevher, 1926’da Sri Lanka’da keşfedilmişti.

Sarı Elmas : 16,3 milyon dolar

Sarı Elmas, 2014 yılında 16 milyon dolara satıldı. Açık artırmada satılan en pahalı sarı elmas olarak dünya rekoru kıran bu taş, ilk olarak New York’ta 190 derece kaba bir elmastan meydana geldi. Açık artırma sırasında yoğun ilgi gören bu elmas, adeta bakanları büyüledi.

Kırmızı Elmas : 8 milyon dolar

Kırmızı elmas, GIA tarafından derecelendirilen en büyük kırmızı elmasdır. Kırmızı elmaslar, çok nadir bulunan elmas türüdür. Bazı araştırmacılar, şimdiye kadar keşfedilmiş sadece 20 tane gerçek kırmızı elmas olduğunu söylemektedir. 2000’li yılların başında 8 milyon dolara satılan bu elmas, ilk olarak Brezilya’da bulunan kaba bir taştan ortaya çıkmıştır. Çok nadir bulunması nedeniyle oldukça ilgi çekici bir mücevherdir.


Onay Keleş
Uzun yıllardır internet projeleri yöneten yazar; wordpress, teknoloji, dizi ve internet kategorileri ile ilgili içerik üretmektedir.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant implant veneers Gülüş Estetiği Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Replika Saat | Rolex Saat