Bitcoin Virüsü Nedir, Nasıl Temizlenir?

2 dakika


Bitcoin tüm dünyanın gündemini meşgul etmeye devam ederken korsan yazılımcılar ve hacker’lar da boş durmuyor. Madencilik işleri ile Bitcoin ve diğer kripto para birimleri ile para kazanan kişiler olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Son dönemde birçok bilgisayar kullanıcısını tehdit eden ‘Bitcoin Virüsü’ bilgisayarlara yüklenerek hacker’lar tarafından madencilik yapılıyor. Yani siz farkında olmadan sisteminiz aracılığı ile para kazanıyorlar.

Bir Trojan olan Bitcoin virüsü bilgisayarınızın işlemcisini ve ekran kartını kullanarak madencilik işlemi yapıyor. Bilindiği üzere Bitcoin madenciliği güçlü sistemler ve aracılığı ile gerçekleştiriliyor ve işlem sırasında işlemci ve ekran kartının büyük bir bölümü madencilik için kullanılıyor. Hacker’lar Bitcoin virüsü ile bilgisayarınıza herhangi bir zarar verme amacında olmasalar da sistem kaynaklarınızı adeta sömürmektedirler.

Yüksek miktarda CPU ve GPU kullanımının olması Bitcoin madenciliğinde sisteminizin hem yorulmasına hem de yavaşlamasına neden olmaktadır. Bitcoin Miner virüsü olarak bilinen ve yayılan Trojan, sisteminiz aracılığı ile Bitcoin madenciliği yapılmasını sağlamaktadır. Sisteminizde bulunan Bitcoin ve benzeri kripto para birimleri ise virüs aracılığı ile bağlı oldukları hacker’lara aktarılmaktadır. Yani Bitcoin Miner, sistem kaynaklarınızı tüketerek başkalarına para kazandırmaktadır.

Bitcoin Miner Nasıl Bulunur?

Bitcoin virüsü bulmak için bilgisayarınızda ‘Görev Yöneticisi’ programını başlatmalısınız. Ardından çalışan uygulamalara göz atmalısınız. Burada şüphelendiğiniz veya sizin yüklemediğiniz uygulamalar bulursanız mutlaka kaldırın. Bitcoin Miner, ‘miner.exe’ ve ‘AppDatabtc.exe’ şeklinde çalışabilmektedir. Bu isimlerle çalışan programlar bulduğunuzda programları sonlandırmalı ve kapatmalısınız.

Yine program ekle – kaldır aracı ile bu dosyaları sistemden kaldırmalısınız. CCleaner, Norton Power Eraser veya MalwareBytes programları ile de uygulamayı bilgisayarınızdan kaldırabilirsiniz. Ayrıca MalwareBytes programı ile sisteminizde tam tarama yaparak Bitcoin virüsü bulmanız mümkündür. Bulunan virüsleri program aracılığı ile rahatlıkla silebilirsiniz.

Bitcoin Virüsü Silme

MalwareBytes programı ile tespit ederek Bitcoin virüsünü silebilirsiniz. Ancak yine de kayıt defterini açarak ‘AppDatabtc.exe’ ve ‘miner.exe’ uygulamalarını kayıt defterinden silmelisiniz. Bu Bitcoin virüsünden kesin olarak kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Yüklenen korsan yazılımlar veya bazı siteler aracılığı ile bulaşan Bitcoin Miner sisteminizi yavaşlatmakta ve art niyetli kişilere fayda sağlamaktadır. Bu tür Trojan’lara karşı mutlaka antivirüs programı kullanmalı, belli aralıklarla da tarama yapmalısınız. Böylece hem virüslere karşı önlem almış hem de zararlı yazılımlara karşı bilgisayarınızı korumuş olursunuz. Bitcoin Miner ve türevleri virüslerin bilgisayarınızda olup olmadığını sistem hızınızdan da rahatlıkla anlayabilirsiniz. Görev Yöneticisi’nde uygulamaların hangisinin ne kadar işlemci gücü tükettiğini görebilirsiniz.


Onay Keleş
Uzun yıllardır internet projeleri yöneten yazar; wordpress, teknoloji, dizi ve internet kategorileri ile ilgili içerik üretmektedir.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant implant veneers Gülüş Estetiği Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Replika Saat | Rolex Saat