Bitcoin terimi Pump ve Dump Nedir?

1 dakika


Bitcoin’e veya daha farklı altcoin türlerine yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken bir takım püf noktalar vardır. Bunlardan en önemlisi ise yatırım yapmayı planladığınız altcoine bir pump girişimi olup olmadığıdır. Eğer pump girişimini önceden haber almış iseniz direkt olarak belirlemiş olduğunuz altcoinden bir miktar satın almanız gerekiyor. Altcoinleriniz dump durumuna geçmeden önce de elinizdeki coinleri bozdurmanız gerekmektedir.

Pump Nedir?

Pump, büyük bir kitle veya bir grup yatırımcı tarafından X altcoin birimine yüklü miktarda ve beklenmedik bir anda yatırım yapılmasıdır. Yatırımın ardından belirlenmiştir olan altcoin fiyat bakımından bir anda yükselişe geçer ve yatırımcı grubun elinde bulunan yüklü miktardaki coinler değerlenir ve grup üyeleri büyük bir oranda kâr etmiş olurlar. Bu duruma da kripto para dünyasında pump adı verilir. Dünyaca ünlü pump grupları bulunmakta ve bu kişilerin sosyal medya üzerinden binlerce takipçiye sahiptir.

Pump Nasıl Anlaşılır?

Bir coinin Pump’a uğramış olduğunu en basit şekliyle, değerinin bir anda hiç beklenmedik bir şekilde artmasıyla anlayabilirsiniz. Bu tarz bir Coin’e yatırım yapmak oldukça riskli ve tercih edilmemesi gereken bir yatırım düşüncesidir. Çünkü Pump aşamasından sonra genelde coinler dump yani dibe çakılma durumuna düşerler.

Dump Nedir?

Dump ise pump teriminin tam tersi anlama denk gelmektedir. Dump, bir coinin pump işlemiyle bir anda yükselmesinden sonra pump grubunun ellerindeki coinleri satmasıyla fiyatların bir anda tekrar dibi boylamasına denir. Dump işlemi öncesinden uzmanlar tarafından tahmin edilebiliyor. Bu yüzden ünlü kripto para yatırımcılarını ve borsa uzmanlarını sosyal medya üzerinden anlık olarak takip etmenizde fayda var. Böylece coinleriniz değer kaybına uğramadan elinizden çıkartabilirsiniz.

Dump Nasıl Anlaşılır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi dump, bir kripto para biriminin beklenmedik bir şekilde dibi boylamasına denir. Bunu anlamak aslında basittir. Birkaç günlük zaman diliminde değeri yüzde 50 oranlarında azalmış bir coin için Dump’a uğramış diyebiliriz. Eğer elinizde bulunan Coin’in Dumpa uğramak üzere olduğunu düşünüyor iseniz hiç vakit kaybetmeden coinlerinizi elinden çıkarmanız gerekmektedir. Dump girişimini ise coin biriminin grafiklerindeki ani hareketlerden anlayabilirsiniz.

Onay Keleş
Uzun yıllardır internet projeleri yöneten yazar; wordpress, teknoloji, dizi ve internet kategorileri ile ilgili içerik üretmektedir.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant implant veneers Gülüş Estetiği Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Replika Saat | Rolex Saat