Bireysel emeklilik sistemi ile ne kadar kazanç elde edersiniz?

3 dakika


Geleceğe yönelik yatırım yapmak ve kendini güvence altına almak herkesin hedefleri arasında yer almaktadır. Rahat bir emeklilik dönemi yaşamak ve emekli olduktan sonra maddi olarak sıkıntı çekmemek adına alınabilecek önlemlerden en etkilisi bireysel emekliliktir. Bireysel emeklilik normal emekliliğiniz dışında ekstra maaş veya toplu para elde etmenize olanak sağlamaktadır.

 

Bireysel emeklilik sistemi ile ne kadar kazanç elde ederim soruları özellikle otomatik BES’ten sonra daha fazla sorulmaya başlandı. Her ay ödeyeceğiniz aylık primlerle emekliliğe hak kazandığınız tarihte maaş veya toplu para alabilirsiniz. Birikiminiz ise ödeyeceğiniz primlerle doğrudan alakalıdır. Ayrıca emeklilik hesabınızdaki birikimlerin değerlendirileceği fon türleri, hesabınızı yöneten uzmanlar ve emeklilik başlangıç tarihiniz de bireysel emeklilik kazancınızı dolaylı olarak etkileyecektir. Eğer emekliliğinizde ekonomik olarak rahat etmek ve daha iyi bir yaşam sürmek istiyorsanız mutlaka yüksek prim ödemeye özen göstermelisiniz.

bireysel emeklilik nedir
bireysel emeklilik nedir

 

Bireysel Emeklilikte Devlet Katkısı

 

Bilindiği üzere bireysel emeklilik sisteminde her ay net maaşınızdan belli bir kesinti yapılmaktadır. Bu kesinti miktarı ne kadar fazla ise hesabınızda birikecek para da o kadar fazla olacaktır. Ayrıca BES hesabınıza aktarılacak para miktarının yüzde 25’i kadar bir devlet katkısı da almanız az konusudur. Bu durum da birikimlerinizin direkt olarak yüzde 25 değerlenmesini sağlamaktadır. Yatıracağınız 100 TL devlet katkısı ile 125 TL olmaktadır.

zorunlu bireysel emeklilik devlet katkısı
zorunlu bireysel emeklilik devlet katkısı

 

Toplamda BES hesabınıza çalışma hayatınız boyunca 100.000 TL aktarıldıysa bu para toplamda devlet katkısı ile 125.000 TL olacaktır. Kazancınızı arttıracak bir etki olan devlet katkısı daha fazla birikim yapmanıza ve emekliliğinizde daha fazla aylık – toplu para almanıza da imkân tanıyacaktır.

 

BES Hesabında Ne Kadar Birikir?

 

Bireysel emeklilik sistemi ile kazanç elde etme aylık primlerle doğrudan bağlantılıdır. 45 yaşının altındaki bireyler sisteme dâhil olarak emeklilik dönemi için birikim yapabilmektedir. Haliyle 18 yaşında BES hesabına dâhil olan bir bireyle 45 yaşında sisteme giren bir kişi arasında fark olacaktır. Sistemde ne kadar fazla kalırsanız kazancınız da o oranda fazla olacaktır.

 

Bankaların veya BES şirketlerinin web sitelerinde yaşınıza ve ödeyeceğiniz aylık prime göre toplam kazancınızı tahmini olarak görebilirsiniz. 18 yaşında BES sistemine kayıt olan bir kişi 56 yaşında emekliliğe hak kazanacaktır. Sistemde emekliliği hak edene kadar kalan bir kişi devlet katkısının da tamamından faydalanacaktır. Aylık 200 TL katkı payı ödeyen kişinin BES hesabına yansıyan tutar devlet katkısı ile 250 TL olacaktır. 56 yaşına geldiğinde ise kişinin BES hesabında devlet katkısı dâhil tahmini olarak 184.000 TL olacaktır. Yani emekli olan kişi isterse bu parayı toplu olarak alabilir. Bunun dışında aylık maaş olarak da birikiminizi almak mümkündür. 30 yaşında sisteme dâhil olan ve aylık 190 TL ödeme yapan bir bireyin ise BES hesabında emekliliğinde (56 yaşında) yaklaşık 100.000 TL olacaktır. Tahmini olarak bu getiriler prime ve yatırım fonları getirilerine bağlıdır.

 

Prim, fon yöneticileri ve fon getirileri, devlet katkısı ve BES’e giriş yaşı bireysel emeklilik kazancını doğrudan etkilemektedir. BES’ten ne kadar kazanırım sorusunun cevabını tahmini olarak bankaların BES getiri hesaplama araçları ile görebilirsiniz. Ayrıca istediğinizde toplu para yatırarak birikiminizi hızlı bir şekilde arttırabilmeniz de mümkündür.

 


Onay Keleş
Uzun yıllardır internet projeleri yöneten yazar; wordpress, teknoloji, dizi ve internet kategorileri ile ilgili içerik üretmektedir.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant implant veneers Gülüş Estetiği Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Replika Saat | Rolex Saat