Beyazların örgütü olan Ku Klux Klan Nedir?

1 dakika


Ku Klux Klan 1900 ‘lü yıllardan itibaren Amerika Birleşik Devletleri ‘nde yaşayan aşırı ırkçı insanlar tarafından oluşturulan ve bu doğrultuda çeşitli eylemlerde bulunan bir gurubun adıdır. Uzun yıllar boyunca etkinliklerini sürdüren örgüt zencileri küçümseyen bir politika takınmış ve onların aleyhinde propagandalar yapmıştır. Yasalarla bağdaşmayan birçok terör olayına da imza atan Ku Klux Klan üyeleri ABD ‘nin birçok eyaletine büyük zararlar vermiştir. Beyaz insanların siyahilerden daha üstün olduğunu savunan bu grubun etkinlikleri bir ara yavaşlamış olsa da 1960 ‘lı yıllardan itibaren tekrar güçlenmiş ve günümüze kadar varlığını sürdürmeyi başarmıştır.

 

Ku Klux Klan Nedir
Ku Klux Klan Nedir

Ku Klux Klan Örgütünün Genel Özellikleri

  • Ku Klux Klan genel olarak örgüt adında bulunan kelimelerin baş harfleri yan yana getirilmesi sonucunda oluşturulan K.K.K. kısaltmasıyla da bilinen bir topluluktur.
  • Altın Çember Şövalyeleri olarak bilenen yasa dışı bir cemiyet üyelerinin içinde bulunduğu bu örgütün kurucusu Nathan Bedford Forrest ‘tır.
  • Günümüzde yaklaşık olarak 4-5 milyon civarında üyesinin bulunduğu tahmin edilen bu topluluk geçmişte olduğu gibi şuanda da aktivitelerine devam etmektedir.
  • Ku Klux Klan üyeleri geniş kollu ve uzun bir cübbe giyerler. Ayrıca kafalarında da göz, ağız ve burun delikleri bulunan kukuleta benzeri uzun bir şapka vardır.
  • Örgüt faaliyetlerini en yoğun şekilde Mississippi, Florida, Alabama, Güney Carolina ve Texas eyaletlerinde gerçekleştirerek binlerce siyahi vatandaşın ölümüne neden olmuştur.
  • K.K.K. örgütü zenciler aleyhinde eylemlerde bulundukları gibi Yahudi ya da Katoliklere karşı da aynı düşmanca tutumu sergilerler.
  • Örgüt hem ülkeye hem de insanlara zarar verici etkinlikleri nedeniyle devlet tarafından 1928 yılında durdurulmuştur. Ancak buna rağmen grup üyeleri günümüzde halen daha Amerika ‘nın bazı eyaletleri ve Dünya ‘nın çeşitli bölgelerinde yasa dışı faaliyetlerini sürdürmektedir.

Onay Keleş
Uzun yıllardır internet projeleri yöneten yazar; wordpress, teknoloji, dizi ve internet kategorileri ile ilgili içerik üretmektedir.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant implant veneers Gülüş Estetiği Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Replika Saat | Rolex Saat