Alfred Hitchcock’un en iyi 10 sinema filmi

4 dakika


Alfred Hitchcock
Alfred Hitchcock

Birçok sinema severin en beğendiği yönetmen olan Alfred Hitchcock, izleyiciye anlatmak istediği hikâyeyi bir tuvale resim yapar gibi zarif anlatımıyla ünlü bir isimdir. Bu ünün asıl sebebi, izleyiciyi düşünmeye zorlaması ve aklındakileri başarılı bir şekilde yansıtmasıdır. Kariyeri boyunca birçok klasik esere imza atan yönetmen, bu filmler sayesinde adını tarihe altın harflerle yazdırmıştır. Günümüzde büyük bir kesim tarafından, gelmiş geçmiş en iyi yönetmen olarak görülmektedir.

Bu listede Alfred Hitchcock imzası taşıyan en iyi filmleri sizler için tanıtıyoruz. İyi seyirler…

 

  1. Shadow of a Doubt – Şüphenin Gölgesi – 1943 – IMDb: 7,9

 

Yetenekli bir katil olan Charlie, kendisini arayan güvenlik güçlerinden kaçarken ülkeyi dolaşmaktadır. Bu sırada kardeşi Emma’yı ziyaret etmeye karar verir. Aile aniden çıkıp gelen bu akrabaya oldukça iyi davranır. Fakat bir süre sonra, aile üyeleri birtakım şeylerden şüphelenmeye başlarlar. Özellikle kendisine büyük bir hayranlık duyan küçük adaşı Charlie, dayısının sakladığı şeyleri ortaya çıkarmaya çalışacaktır.

 

  1. Rope – Ölüm Kararı – 1948 – IMDb: 8,0

 

İki genç ev arkadaşı olan Philip ve Brandon, birçok şeyi birlikte yapmaktadırlar. Bu durum birlikte bir cinayet planı yaptıkları zamana kadar devam eder. Gençler kusursuz bir cinayete imza atmak ve bu konuda yeteneklerini ispatlamak istemektedir. Bu hastalıklı düşünce, kısa süre sonra hayata geçirilir. Eski sınıf arkadaşları olan David Kentley oldukça uygun bir kurbandır. Hiçbir şeyden haberi olmayan David boynuna geçirilen ip ile can verir. İki arkadaş cesedi bir sandığa saklayarak tüm delilleri yok ettiklerini düşünürler. Büyük bir cesaret ile cinayeti işledikleri evde tüm ortak arkadaşlarının bulunduğu bir yemek verirler. Gece sonunda yaptıkları şeyin büyük bir hata olduğunu anlayacaklardır.

 

  1. Notorious – Aşktan da Üstün – 1946 – IMDb: 8,0

 

İkinci Dünya Savaşı ve beraberinde getirdiği karamsar havanın yavaş yavaş dağıldığı savaş sonrası dönemde, cephe çatışmaları yerini casusluğa bırakmıştır. Alicia Huberman ise eski bir Nazi casusunun kızıdır. Amerikalı yetkililerden önemli bir görev alan Alicia, savaştan sonra etkinliklerine devam eden Nazilerin planlarını önlemeye çalışacaktır. İki tarafa da yakınlığı ona büyük bir sorun yaratacak, bu yolculukta birçok zorlukla ve ihanetle karşılaşacaktır. Tüm bunlar yetmezmiş gibi tutulduğu aşk, ona bu görevde hiç yardımcı olmayacaktır.

 

  1. Strangers on a Train – Trendeki Yabancı – 1951 – IMDb: 8,0

 

Babasından kurtulmak isteyen bir evlat ve karısından kurtulmak isteyen bir eşi, kader bir tren vagonunda karşılaştırır. Tenis sporunda ün salmış bir adam olan Guy, karısını aldatmakta ve sevgilisiyle yeni bir hayat düşlemektedir. Karısı ise eşinden ayrılmayı kabul etmeyerek buna engel olmaktadır. Bruno ise babasından kurtulma planları yapan bir adamdır. Bu iki adam, tren yolculuğu boyunca iyi bir arkadaşlık kurarlar. Ardından ortaya atılan plan hayata geçirildiği taktirde, ikisinin de sorunlarını çözecektir. Peki ya her şey planladıkları gibi yolunda gidecek midir?

 

  1. Rebecca – Rebeka – 1940 – IMDb: 8,1

 

Bir İngiliz beyefendisi olan Maxim de Winter, Monte Carlo’da genç bir nedimeyle tanışır. Arkadaşça başlayan bu ilişki zamanla duygusal bir bağa dönüşür. Kısa süre sonra Maxim tarafından evlenme teklifi alan nedime, bu teklifi içtenlikle kabul eder ve birlikte yaşamaya başlarlar. Hikâye ne kadar güzel başlasa da bazı aksilikler ortaya çıkmaya başlar. Eski hanıma fazlasıyla bağlı bir hizmetkar, yeni hanım Menderley’e türlü kötülükler yapmaya çalışır. Olayların devamında genç hanım, büyük bir otorite savaşı verecektir.

 

  1. Dial M. for Murder – Cinayet var – 1954 – IMDb: 8,2

 

Karısı ile birlikte Londra’da yaşayan Tony Wendice, adatıldığını öğrenir ve dünyası başına yıkılır. Kendisini Mark Halliday isminde bir yazarla aldatan karısından intikam almak için birtakım planlar yapmaya başlar. Karısı Margot ise bu esnada hiçbir şeyden habersiz yaşamına devam etmektedir. O sırada eşinin kurduğu ince düşünülmüş cinayet planı tamamlanmak üzeredir. Tony yaptığı planları hayata geçirmeye karar verdiğinde, her şeyin düşündüğünden daha zor olduğunu fark eder. Zaman geçtikçe her şey daha da zorlaşacak, planlar içinden çıkılmaz hale gelecektir.

 

  1. North by Northwest – Gizli Teşkilat – 1959 – IMDb: 8,3

 

Hiç olmaması gereken bir yerde, hiç olmaması gereken bir zamanda bulunan karakterimiz Roger Tornhill başarılı bir reklamcıdır. Ne yazık ki şansızlığı sebebiyle casus olduğu düşünülür ve diğer casuslar tarafından yakalanır. Uzun bir sorguya çekilen Roger, ne kadar dil dökse de kendisinin casus olmadığını kanıtlayamaz. Bir uçurumun kenarında ölüme terk edilir fakat bir şekilde kurtulmayı başarır. Artık tek bir hedefi vardır. Başına bu olayların gelmesine sebep olan kişileri bulacak, bu gizemi çözecektir. Fakat işler istediği gibi gitmez, kendisini hem casuslardan hem de polisten kaçarken bulur.

 

  1. Vertigo – Ölüm Korkusu – 1958 – IMDb: 8,3

 

Scottie Ferguson başarılı bir dedektif ve idealist bir adamdır. Canından çok sevdiği iş ortağıyla çıktıkları bir operasyonda, ortağı kendisini büyük bir tehlikenin içinde bulur. Çatıdan düşerek hayatını kaybeden ortağı için hiçbir şey yapamamak ona büyük bir acı vermiştir. Bu olaydan sonra yükseklik korkusu yaşamaya başlar. Öyle ki bu korku ilerleyerek, mesleğini bırakmasına sebep olur. Bu sırada eski bir arkadaşından aldığı özel dedektiflik teklifini kabul eder. Bu maceraya atıldıktan sonra korkusuyla yüzleşmek zorunda kalacak ve benliğiyle sıkı bir çatışmaya girecektir.

 

  1. Rear Window – Arka Pencere – 1954 – IMDb: 8,5

 

L.B. Jeffries profesyonel bir fotoğrafçıdır. Bacağı kırıldığı için izne ayrılır ve vakit geçirmek için uğraşlar aramaktadır. Uygun bir konuma yerleştirdiği teleskopu ile komşularını izleyen karakterimiz, zamanla bir şeylerden şüphelenmeye başlar. Uzun süre izlediği komşusunun garip hareketleri, bunun bir cinayet olduğunu göstermektedir. Kesin kanıtlara ulaşmak ve olayı aydınlatmak için çevresinden yardım ister. Bu sayede sevgilisi ve hemşiresi ile kendilerini yeni tür bir dedektifliğin içinde bulurlar. Bu sürükleyici macerada başlarına birçok garip olay gelecektir.

 

  1. Psycho – Sapık – 1960 – IMDb: 8,5

 

Emlakçıda çalışan Marion Crane, güzel bir evliliğin hayalini kurmaktadır. Sevgilisi Sam ve Marion evlenmeyi ne kadar isteseler de maddi güçlükler yüzünden bu planlarını ertelemektedirler. Günlerden bir gün patronundan bankaya yatırması için yüklü miktar para alan Marion, uygun zamanın geldiğine karar verir. Tüm parayı çalar ve istediği hayatı kurmak için sevgilisinin yanına doğru yola çıkar. Aradaki mesafe sebebiyle bir otelde dinlenmeye karar verir. Bu küçük otelde, akşam yemeğinde kendisine eşlik eden otel işletmecisi, garip saplantıları olan bir adamdır. Marion ise gecenin ilerleyen saatlerinde yaşayacaklarından habersizdir.


Onay Keleş
Uzun yıllardır internet projeleri yöneten yazar; wordpress, teknoloji, dizi ve internet kategorileri ile ilgili içerik üretmektedir.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant implant veneers Gülüş Estetiği Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Replika Saat | Rolex Saat