Adım Adım Şahis Şirketi Nasıl Kurulur?

1 dakika


Şahıs şirketi nasıl kurulur sorusunun cevabını bugün sizlere kısaca vereceğim. İnternet’te birbirinde kopya olarak alınmış verilerle değil bir mali müşavir stajyeri olarak anlatacağım sizlere bunu.

Öncelikle anlatacağım tüm bu süreci bir mali müşavir’den destek alarak yapmanız sizin için daha iyi olacaktır. Gereksiz masraflardan kaçınmanızı sağlayacaktır. Tabi bu durum ilgili mali müşavir’in işi ile ilgili nasıl bir davranış gösterdiğine göre değişir. Bazı İnternet sitelerinde tam tersi durumlarda gördüm.

Öncelikle Ticaret Sicili Tescil’i gerektirecek bir unvan kullanmayacaksanız ve iş kolunuz Ticaret Sicil’ne tescil gerektirmiyorsa 1000 TL – 1500 TL gibi rakamları unutun!

Göz korkutacak belgeler de yok. Sadece ilgili vergi dairesine verilecek İşe Başlama Dilekçesi ile süreç başlıyor. Bu dilekçe ile birlikte mutlaka E-Tebligat formu verilmelidir. İşe Başlama Dilekçesi’ine yazacağız iş yeri adresiniz önemlidir. Çünkü yoklama memuru gelecektir. Eğer iş yeriniz kira ise ilgili kira tutarını düşük söylemeniz sizin için yararlı olacaktır. Çünkü kira tutarınızın %20 oranı ile vergisini ödeyeceksiniz. Tabi bu kirasını gider olarak göstermek isteyenler için geçerlidir. Bu konu mali müşavir’den tam destek alabilirsiniz durumu size detaylı anlatacaktır.

Daha sonra 50 sayfalık bir işletme defteri notere tasdik etmeniz yeterli olacaktır. Bu tasdik işleminin illere göre 100 TL ‘i geçeceğini sanmıyorum. Başlangıç olarak Matbaa’dan üç kopya verecek şekilde 2 adet fatura, 1 adet gider pusulası ve 1 adet kaşe yaptırmanız yeterlidir. Bu işlemin fiyatı 40-70 TL arası değişir.

Şahıs şirketi kurmak bu kadar kolay ve basittir. İllere göre maliyetler değişebilir. Genellikle şahıs şirketi kurmak için ortaya çıkacak maliyet mali müşavir masrafı ile birlikte 300 TL’dır.

 

DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

İşe başlama dilekçesinde dikkat etmemiz gereken noktalarda mevcuttur. Öncelik KDV dönemini aylık, stopaj(gelir vergisi) dönemini 3 aylık olarak işaretleyiniz. Gelir vergisi mükellefi olduğunuzu biliniz.

2018 Yılı döneminde minimum damga vergisi olarak 38,9 TL KDV ödemeniz olur.

Sigortalı personel çalıştıracak iseniz, kira için gider pusulası kesecek iseniz ve ya serbest meslek makbuzu ( mali müşavir, vb. danışmanlık) var ise 3 ayda bir stopaj ödersiniz. Ve 3 aylık dönem için gelir vergisi ödersiniz. Bu vergilerin tutarları işletme etkinliğine göre değişir. Minimum tutarlar ise damga vergileridir.

 

Soru ve sorularınızı yorum olarak yapabilirsiniz.


Onay Keleş
Uzun yıllardır internet projeleri yöneten yazar; wordpress, teknoloji, dizi ve internet kategorileri ile ilgili içerik üretmektedir.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant implant veneers Gülüş Estetiği Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Replika Saat | Rolex Saat