Aamir Khan filmi olan Dangal incelemesi

2 dakika


2016 yapımı ödüllü bir Aamir Khan filmi olan Dangal incelenmiş ve konusuna değinilmiştir. 

Hint filmlerinin yükselişe geçtiğimi günümüzde, farklı yapımlar izleyiciyle buluşuyor. Dangal filminin hem yapımcısı hem de oyuncusu olan Aamir Khan da Hint film sektörünün gelişmesine büyük katkılar sağlamıştır. Yönetmen koltuğunda Nitesh Tiwari’nin oturduğu film, eski bir güreşçi olan Mahyavir Singh Phogat’ın kızlarını da kendi gibi güreşçi yapma hikayesini anlatmaktadır. Gerçek bir hayat hikayesine dayanan Dangal, ulusal ve küresel çapta birçok ödül kazanmıştır. IMDb sitesinden aldığı 8,3 puan ile de başarısının sadece Hint filmleri arasında olmadığını kanıtlamıştır.

Dangal Film Konusu

Ulusal başarılara sahip eski bir güreşçi olan Mahyavir Singh Phogat, maddi desteklerin yetersizliği ve ilerleyen yaşı nedeniyle bu sporu arkasında bırakmış olsa da tam olarak kopamamıştır. Geçim sıkıntısının kariyerinde dönüm noktası olması, karakterimizin kendine yeni yollar çizmesine sebep olmuştur. Fakat bu yollar eninde sonunda aynı tutkuya varmaktadır. Geçmişte bırakmak zorunda kaldığı bu sporu, kızlarını güreşçi olarak yetiştirerek devam ettirmeye karar verecektir.

Mahyavir bir gün eve geldiğinde komşularının kızlarını şikâyete geldiğini görür. Mahalle kavgasında komşunun erkek çocuklarını döven kızlarına tepkisi, beklenenden çok farklı olmuştur. Artık Mahyavir, etrafındakilere çok farklı gelebilecek bir düşünceye yelken açmıştır. Kızlarını kendi gibi güreşçi olarak yetiştirecek ve ülkesine uluslararası bir madalya kazandırmaya çalışacaktır.

İlk iş olarak ağır antrenman programları hazırlayan karakterimiz; kızları Geeta ve Babita’dan beklediği azim ve kararlılığı göremeyecektir. Dönemin bakış açısı ve sebebiyle kızların güreşmeleri anormal karşılanmakta ve kızlar arkadaş çevrelerinde dalga konusu olmaktadırlar. Mahyavir’in çevresindeki bölge halkı da kızların kendilerine denk rakipler bulamadıkları için erkeklerle güreşmelerini ayıplamaktadırlar. Küçük bir bölgede yaşamak ve insanların yeni şeylere bu kadar kapalı olması fazlasıyla yıpratıcıdır.

Çevresel baskının bu kadar yoğun olduğu zamanlarda dahi pes etmeyen Mahyavir, bir şeyleri değiştirmeye kararlıdır. Kızların da erkekler gibi sporla ilgilenebileceğini, hatta büyük başarılar elde edebileceğini herkese gösterecektir. Bu yolda karısı bile onunla zıt fikirde olsa da kızlarını çalıştırmaya her gün devam eder. Kasabada yer alan güreş kursuna kızlarını yazdırmak için gittiğinde bir kapı daha yüzüne kapanır ama o asla pes etmez. Onlar için yeni bir güreş alanı hazırlar ve kızların artık kız gibi görünmemeleri için radikal kararlar dahi alır.

Karakterimiz Mahyavir emeklerinin meyvesini bir süre sonra almaya başlar. Uzak bölgelerde düzenlenen güreşlere kızlarını götüren karakterimiz; zorla da olsa kızlarının erkeklerle güreşmesini sağlar. Büyük bir alevden önce parlayan küçük kıvılcımlar olan bu hareket, kızlarının ilk başarılarını kazanmalarını ve bölgesel olarak ünlenmelerini sağlar. Ufukta yeni başarılar ve belki de uluslararası hedefler görünmektedir.

Filmlerinde Hint toplumunu keskin bir şekilde eleştiren Aamir Khan, bu filmde de kız çocuklarının erkek çocuklardan bir farkı olmadığını; eşit şartlar sağlanırsa onlar kadar başarılı olabileceklerini göstermiştir. Siz de Hint kültürüyle bezeli hikâyenin devamını merak ediyorsanız, bu filmi kaçırmamalısınız. İyi seyirler…


Onur

Teknoloji, internet ve sosyal medya konuları ile ilgili içerik üreten yepyeni blogger!

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant implant veneers Gülüş Estetiği Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Replika Saat | Rolex Saat